Elektryczne ciężarówki w Asta Logistics

06.06.2024   Autor: Artykuł sponsorowany
1840---
Wyobraźcie sobie, że drogi to płuca Ziemi. Każdy spalinowy samochód ciężarowy, który porusza się po drogach, to jak papieros zatruwający te płuca. Asta Logistics postanowiła rzucić palenie – testują nowe elektryczne ciężarówki. Są jak świeże, czyste powietrze, które pomaga Ziemi oddychać swobodnie.

Przeprowadzane testy pomagają Asta Logistics w weryfikacji korzyści z użytkowania elektrycznych samochodów ciężarowych:
  1. Czyste płuca planety: elektryczne ciężarówki, podobnie jak oczyszczacze powietrza w naszych domach, nie emitują CO2 podczas jazdy. To oznacza, że nie dodają więcej "dymu" do atmosfery, pomagając w walce z globalnym ociepleniem​.
  2. Mniejsze zanieczyszczenie powietrza: elektryczne ciężarówki są jak filtry, które usuwają z powietrza szkodliwe substancje, takie jak tlenki azotu i cząstki stałe. Dzięki temu powietrze w miastach jest czystsze, a mieszkańcy mogą oddychać pełną piersią​.
  3. Spokój na drogach: samochody ciężarowe elektryczne są cichsze niż tradycyjne pojazdy z silnikami diesla. To jak zamiana hałaśliwego radia na spokojną muzykę w tle – mniej hałasu oznacza większy komfort zarówno dla kierowców, jak i dla mieszkańców miast​ oraz terenów zamieszkałych.
  4. Ekonomiczne prowadzenie: elektryczne ciężarówki są jak energooszczędne żarówki – początkowo droższe, ale z czasem oszczędzają pieniądze dzięki niższym kosztom eksploatacji i serwisowania​.

fot.: materiały partnera

Przejście na elektryczne samochody ciężarowe wiąże się z wieloma korzyściami, ale również wymaga adaptacji do nowych warunków eksploatacyjnych. Optymalne wykorzystanie danych pojazdów zależy od wielu czynników. Testy wskazują na istotę związaną z czynnikami takimi jak:
  1. Planowanie trasy: elektryczne ciężarówki, podobnie jak smartfony, wymagają ładowania. Planowanie tras z uwzględnieniem punktów ładowania i optymalizacja zasięgu pojazdów pozwala na ich maksymalne wykorzystanie. Najlepiej sprawdzają się na krótkich, miejskich trasach, gdzie mogą regularnie wracać do bazy na ładowanie​.
  2. Infrastruktura ładowania: budowanie stacji ładowania to jak tworzenie sieci stacji benzynowych, ale dla elektrycznych pojazdów. Im więcej punktów ładowania, tym sprawniej działa flota​.
  3. Szkolenie kierowców: kierowcy elektrycznych ciężarówek to jak piloci nowoczesnych samolotów – muszą znać wszystkie techniki oszczędzania energii, takie jak regeneracyjne hamowanie, aby osiągnąć maksymalną efektywność i zasięg​.
  4. Integracja z systemami energii odnawialnej: ładowanie ciężarówek za pomocą energii z odnawialnych źródeł, takich jak panele słoneczne lub farmy wiatrowe, zmniejsza koszty energii i dodatkowo redukuje ślad węglowy całej operacji logistycznej.
  5. Optymalizacja ładunku: elektryczne ciężarówki powinny być ładowane w sposób optymalny, aby maksymalizować ich efektywność energetyczną. Odpowiednie rozłożenie ładunku może zmniejszyć opór aerodynamiczny i opory toczenia, co z kolei przekłada się na mniejsze zużycie energii​.
  6. Monitorowanie stylu jazdy: używanie systemów telematycznych do monitorowania stylu jazdy kierowców i dostarczania im informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym. Umożliwia kierowcom optymalizację stylu jazdy, co może prowadzić do znacznych oszczędności energii.

Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych umożliwia pełne wykorzystanie potencjału elektrycznych ciężarówek, co przekłada się na znaczące obniżenie kosztów operacyjnych oraz redukcję emisji CO2. Firma Asta Logistics Sp. z o.o. z determinacją dąży do przyszłości bez emisji, przyczyniając się do tworzenia czystszego i zdrowszego środowiska. To wielki krok w kierunku zielonej przyszłości!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group