Rola medycyny estetycznej w leczeniu trądziku i blizn

26.02.2024   Autor: Artykuł sponsorowany
---
Trądzik jest schorzeniem przewlekłym, które może powodować powikłania w postaci blizn i przebarwień. W jego leczeniu warto uwzględnić systematyczną pielęgnację. Wskazana bywa także farmakoterapia i wsparcie medycyny estetycznej. Sprawdź, jak profesjonalne zabiegi mogą pomóc skórze trądzikowej.

Trądzik jako złożone schorzenie wymagające kompleksowego leczenia

Różne postacie trądziku pospolitego zaliczane są do najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Wpływ na rozwój i przebieg tej dermatozy ma wiele czynników, zarówno środowiskowych (zanieczyszczenia, dieta), jak i genetycznych (np. skłonność do przetłuszczania skóry). Istotne znaczenie mają też zaburzenia hormonalne. Choroba ta dotyczy więc osób w różnym wieku.  

W przebiegu trądziku dochodzi do zaburzeń keratynizacji okołomieszkowej i nadmiernego wydzielania sebum skórnego. To z kolei prowadzi do rozwoju zaskórników, a także krost, grudek, czy ropnych torbieli. Wykwitom zwykle towarzyszy lokale nadkażenie bakteryjne i stan zapalny odpowiedzialny za zaczerwienienie, a nawet obrzęk i tkliwość skóry. Nieleczone lub źle leczone zmiany powodują głębokie uszkodzenia skóry, co z kolei może skutkować powstawaniem trwałych blizn potrądzikowych i zaburzeń pigmentacyjnych (przebarwień). 

Najczęściej trądzik utrzymuje się przynajmniej kilka miesięcy, a w niektórych przypadkach trwa latami. Ze względu na jego złożoną etiologię i szereg różnych zaburzeń występujących w jego przebiegu – postępowanie powinno być wielokierunkowe. Poza regularną pielęgnacją i stosowaniem odpowiednich preparatów do skóry trądzikowej leczenie można wspierać metodami z zakresu medycyny estetycznej. Dziedzina ta oferuje zabiegi łagodzące stan zapalny i przyspieszającego gojenie wykwitów, jak również zapobiegające nawrotom niedoskonałości i redukujące powikłania w postaci blizn. Procedury przeznaczone do leczenia trądziku oferuje klinika medycyny estetycznej w Warszawie. Osoby borykające się z tą dermatozą znajdą odpowiednie dla siebie zabiegi. 

Zabiegi estetyczne stosowane w aktywnej fazie trądziku

Klasycznym problemem cery trądzikowej jest jej zwiększona wrażliwość. Niewskazane jest pocieranie skóry czy intensywne złuszczanie naskórka. Jednocześnie przy trądziku należy szczególnie dbać o oczyszczanie. W klinikach medycyny estetycznej przeprowadzane są zabiegi rewitalizująco-dotleniającego, które precyzyjnie usuwają zanieczyszczenia, łagodnie pozbywają się zrogowaciałej warstwy naskórka i odżywiają skórą. Są to m.in. procedury oparte o właściwości tripolarnej fali radiowej i indywidualnie dobranych preparatów odżywczych. Kilka sesji takich zabiegów pozwala na m.in. nawilżenie i dotlenienie tkanek, wyrównanie kolorytu, zwężenia rozszerzonych porów i dogłębne oczyszczenie skóry.  

Kolejnymi metodami stosowanymi do cery trądzikowej są profesjonalne peelingi chemiczne. W klinikach i rodzaj dobierany jest do konkretnego przypadku, dzięki czemu są one odpowiednie dla danej osoby. Zabiegi takie mogą w różnym stopniu złuszczać warstwy skóry. Ich ważnymi działaniami są oczyszczenie zablokowanych porów i normalizacja pracy gruczołów łojowych – efekty pożądane w trakcie walki z trądzikiem. Ponadto peelingi chemiczne stymulują fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny, a to wpływa pozytywnie na kondycję i wygląd skóry.   

Medycyna estetyczna do redukcji powikłań potrądzikowych

Osoby, które miały do czynienia z trudną postacią trądziku lub leczyły go niewłaściwie często nawet po wycofaniu się objawów dermatozy, mają problem z powikłaniami po niej. Najbardziej problematyczne okazują się blizny. Zwykle są to zmiany atroficzne, czyli takie, które przyjmują postać wgłębień w skórze. Bywają liczne i rozległe, dlatego stanowią szczególny problem estetyczny. Medycyna estetyczna dysponuje jednak metodami, które redukują nie tylko sam trądzik, ale również pozostające po nim blizny. Są to m.in.:

  • laseroterapia,
  • peelingi chemiczne i medyczne,
  • mezoterapia igłowa i mikroigłowa,
  • osocze bogatopłytkowe,
  • wypełniacze tkankowe i biostymulatory.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group