SOS dla nastolatka czyli darmowa pomoc psychologiczna

04.02.2023   Autor: Kamil Kończewski
1290---1604

“SOS dla nastolatka” to program pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży w wieku od 13 do 19 roku życia. Wystarczy zadzwonić. W zamian można otrzymać poradę i wsparcie doświadczonych psychologów. 

Program dotyczy przede wszystkim rodzin dotkniętych problemem alkoholowym i przemocą domową skierowaną wobec dzieci. Często właśnie te zjawiska są przyczyną ucieczek młodych ludzi z domu, samookaleczeń czy nawet samobójstw. Statystyka tych ostatnich jest zatrważająca. W ubiegłym roku ponad 2000 młodych osób do 18 roku życia targnęło się na swoje życie. Niestety w 150 przypadkach skutecznie.  

- Oddalenie się od siebie w rodzinie. Brak komunikacji między dziećmi, a rodzicami. Kiedy dziecko zamyka się w sobie. Rodzice są skupieni na pracy, na pogoni za poprawą finansową. Często tą opiekę i więź zaczyna zastępować Internet i różne grupy, które niekoniecznie dobrze działają na dziecko - mówi Katarzyna Wierzbińska, psycholog. 

Psychologowie podkreślają, że w tego typu sytuacjach niezbędna jest szybka reakcja rodziców. W jakich sytuacjach powinni reagować? Wtedy, gdy zobaczą niebezpieczne zachowania albo sposób bycia dziecka, który się diametralnie zmienił. 

- Dziecko, które dotychczas było radosne, wesołe kontaktowe, rozmawiało nagle zaczyna się od nas oddalać, zaczyna się zamykać, zaczyna coraz więcej spędzać czasu w internecie, w mediach społecznościowych. Kiedy my opiekunowie, rodzice czujemy, że tracimy kontakt z dzieckiem - dodaje Katarzyna Wierzbińska. 

Nie zawsze sama reakcja rodzica wystarczy.  I tu pojawia się akcja “SOS dla nastolatka”. Wystarczy wykonać jeden telefon i natychmiast uzyskuje się pomoc bezpośrednio od psychologa.

- Chcielibyśmy, aby te dzieciaki i rodzice tych dzieci czuli się tacy bezpieczni. Czyli to nie jest żadna taka forma, pomoc sformalizowana. To już jest bezpośredni kontakt z psychologiem i ten kontakt następuje tam i tam jest ustalana ścieżka pomocy - mówi Anna Czerniewicz, naczelnik spraw społecznych w Urzędzie Miasta w Wałczu.

To nie jedyna forma pomocy dzieciom W Wałczu funkcjonuje tzw. placówka wsparcia dziennego. Ze wsparcia terapeutów i socjoterapeutów Fundacji “Planeta kreatywna” mogą skorzystać już 11-latkowie. Placówka mieści się przy ul. Kościuszki. Czynna jest od poniedziałku do soboty. Pomoc dzieciom, rodzicom i opiekunom w sytuacjach kryzysowych oferuje również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałczu w ramach projektu “Regionalne pogotowie kryzysowe”.

Ze wsparcia można skorzystać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00 lub pod numerem telefonu 720 826 500.  

fot. pixabay
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group