Podsumowanie konferencji nastawionej na przyszłość

Podsumowanie konferencji nastawionej na przyszłość

W dniu 08.02.2024 roku w Auditorium Maximum ANS w Pile odbyła się konferencja pn.: „Konferencja nastawiona na przyszłość – o wartości kompetencji miękkich w świecie pełnym technologii”. Organizatorami wydarzenia były Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile oraz Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile.

Patronat honorowy nad konferencją objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak. Partnerami wydarzenia zostały Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile oraz Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski. Patronem medialnym były - TV ASTA oraz asta24.pl. Całe wydarzenie poprowadziła dyrektor CWRKDiZ w Pile, Ewa Krupka-Zaręba.

Konferencja była skierowana do szerokiego grona odbiorców, w której znajdowali się: dyrekcja i grono pedagogiczne placówek oświatowych, środowisko akademickie, przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli  oraz instytucji publicznych, doradcy zawodowi i kariery, pracownicy placówek zajmujących się szeroko pojętym poradnictwem i udzielaniem pomocy pedagogiczno-psychologicznej, przedstawiciele świata biznesu, przedsiębiorcy, osoby związane z rzemiosłem oraz wszyscy zainteresowani poruszaną tematyką.

Swoim zasięgiem wydarzenie obejmować miało województwo wielkopolskie, jednak ostatecznie okazało się, że zainteresowanie wykroczyło poza jego granice i na konferencji znaleźli się także przedstawiciele województw: lubuskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego. Łącznie wzięło w niej udział około 240 osób.

Celem przedsięwzięcia było zdefiniowanie oraz merytoryczne dookreślenie sposobów podejmowania wyzwań, jakie stawia przed człowiekiem współczesny świat. Próba znalezienia odpowiedzi na pytanie o rolę czynnika ludzkiego w rzeczywistości przepełnionej automatyzacją, robotyzacją i innowacyjnością. Głównym tematem, wokół którego oscylowały nasze rozważania, znalazły się kompetencje przyszłości, spośród których specjalny nacisk położony został na unikalne - czysto ludzkie cechy i właściwości, w których człowieka nigdy nie jest w stanie zastąpić maszyna. Kompetencje przyszłości to nie tylko te bezpośrednio związane z nowymi technologiami, ale też te, które decydują o tym, jak sobie radzimy w zmieniającej się rzeczywistości w sferach: poznawczej, społecznej i psychologicznej/emocjonalnej.

Konferencja rozpoczęła się cyklem krótkich prelekcji odnoszących się do planów dotyczących naszego regionu w aspekcie edukacji, szkolnictwa wyższego i biznesu. Tematyka ta została przybliżona przez:
  • Dorotę Kinal – Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, która w swoim wystąpieniu przybliżyła nam obszar wielkopolskiej edukacji – jej przyszłości i kierunków rozwoju.
  • Dr. hab. Donata Mierzejewskiego, prof. ANS – Rektora Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, który zaprezentował bazę dydaktyczną Uczelni, kierunki studiów, a także skupił się na przedstawieniu wyzwań współczesnego świata, jakie stoją przed uczelniami kształcącymi praktycznie.
  • Mariusza Tomaszewskiego – Członka Rady Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski, Prezesa Fundacji GPW, właściciela firmy Grupa MTC – który zarysował przyszłość pracy i biznesu w dobie sztucznej inteligencji. Wystąpienie zostało uświetnione przez obecność personalizowanej asystentki AI – Moniki.
Po wykładach wprowadzających przyszedł czas na główne panele konferencji, które kolejno prezentowały miękkie kompetencje przyszłości w obszarach: poznawczym, społecznym i psychologicznym.

Panel I dotyczył kompetencji przyszłości w aspekcie poznawczym, został przedstawiony przez dr Annę Michniuk – specjalistkę z zakresu edukacji medialnej, pedagoga, psychologa, logopedę, wykładowcę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prezentowany wykład nosił tytuł: „Jak nie zostać oszukanym przez media? – czyli o krytycznym myśleniu, fake newsach i celebrytyzacji nauki”. W trakcie wystąpienia mieliśmy okazję dowiedzieć się m.in.: o ilości i jakości treści zamieszczanych w Internecie; o oszustwach medialnych, na które jesteśmy narażeni na każdym kroku; a także o tym, jak się przed nimi bronić oraz gdzie i jak weryfikować docierające do nas informacje.

Panel II – dotyczący kompetencji przyszłości w aspekcie społecznym, został zaprezentowany przez Leszka Orzechowskiego – architekta i futurystę, specjalizującego się w architekturze kosmicznej, dyrektora Placówki Badawczej LunAres w Pile – innowacyjnej stacji badawczej symulującej warunki życia na innych planetach. W wystąpieniu prelegent próbował odnaleźć odpowiedź na pytania jak się przygotować na niepewną przyszłość oraz jak się zaadaptować w świecie pełnym zmienności i globalnych wyzwań. Bazą do rozważań  były doświadczenia analogowej bazy kosmicznej LunAres i odbywających się w niej misji załogowych. Społeczne kompetencje przyszłości zostały zaprezentowane w odniesieniu do astronautów i dyrektora lotów – tym samym pokazując, że miękkie umiejętności, jakie nabędziemy na Ziemi, mogą być także przydatne w kosmosie.

Panel III – dotyczący kompetencji przyszłości w aspekcie psychologicznym był wygłoszony przez dr Romualdę Kosmatkę – pedagoga, psychologa, psychoterapeutkę, członka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej, adiunkta w Katedrze Pedagogiki Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. Prelegentka w swoim wystąpieniu pt.: „Kiedy emocje przestają być niewolnikami naszych myśli?” położyła główny nacisk na sferę emocjonalną człowieka i na nasze możliwości rozwoju w tym obszarze. Sama prezentacja wykładu była na tyle angażująca publiczność, że u odbiorców można było zaobserwować różne stany emocjonalne – od rozbawienia, przez wzruszenie, aż do głębokiej refleksji.

Konferencję podsumowała Dorota Kinal, kładąc nacisk na to, że mimo galopującego postępu technologicznego najważniejsze jest to, co jest ludzkie i to pozostanie niezmienne. To wyjątkowe przedsięwzięcie stanowiło również platformę do wymiany myśli i doświadczeń między różnymi sektorami społecznymi, skierowaną na budowanie kompetencji potrzebnych do skutecznego funkcjonowania w dynamicznym środowisku współczesnego świata.
 
źródło i fot.: Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile

Galeria

Podsumowanie konferencji nastawionej na przyszłość Podsumowanie konferencji nastawionej na przyszłość Podsumowanie konferencji nastawionej na przyszłość

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.