Coraz więcej prób samobójczych wśród nastolatków. Gdzie szukać pomocy?

05.04.2023   Autor: Artur Maras
949---1679
Ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży jest coraz gorzej. Statystyki są zatrważające. Niepokojąco wzrosła liczba prób samobójczych podejmowanych przez nastolatków.  
 
- Niestety te statystyki są coraz bardziej przerażające - przyznaje Julita Żybort, psycholog, Powiatowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile. 

Mowa o pogarszającym się zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Prób samobójczych i samobójstw jest coraz więcej.  
 
- Aktualnych badań z ostatniego roku nie ma, ale obserwując nasze okolice, coraz częściej słyszymy, że dzieci targnęły się na życie. Mówimy tu o samobójstwach dokonanych, jest jeszcze wiele prób samobójczych, których statystyki są prowadzone i są coraz bardziej przerażające - dodaje psycholożka. 

 

Statystycznie do każdej klasy chodzi jedna lub dwie osoby, które mają za sobą próbę samobójczą. Młode osoby decydują się na tak dramatyczny krok, często nie otrzymując odpowiedniej pomocy. Czują się osamotnione i nie widzą alternatywnych rozwiązań swoich problemów. Nie czują też wsparcia w rodzinie.   
 
- Wielu rodziców zamiast z dziećmi, siedzi na różnych facebookach, instagramach, cały czas ten moment, kiedy można obserwować swoje dziecko, zauważyć pewne trudności, gdzieś ucieka i tutaj duży apel do rodziców, aby jednak być przy dziecku - tłumaczy Alina Drozdowicz, psycholog, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Pile. 
 
Pytać, jak się czuje i co się dzieje w jego życiu. Interesować się jego problemami i rozterkami. Także kontaktami z rówieśnikami i tym co dzieje się w szkole, czy nasze dziecko doświadcza przemocy lub jest szykanowane.  
 
- To jest problem, który nabiera znaczenia. Często zaczyna się w sposób niewinny, poprzez różnego rodzaju żarty dotyczące drugiej osoby, wyśmiewanie się czy mówienie do kogoś w sposób, który ma być żartobliwy, ale to dotyka drugiej osoby - mówi Joanna Kasprowicz, psycholog, Fundacja Ciszum. 
 
Gdy szkoła lub rodzice nie zareagują na czas, przemoc słowna, przekształca się w przemoc fizyczną. M. in. o tym eksperci rozmawiali dzisiaj w dawnym kinie Iskra w trakcie Powiatowej Konferencji Promocji Zdrowia. Która dotyczyła zdrowia psychicznego najmłodszych.  
 
- Problemem jest dostęp do leczenia, jeżeli chodzi o lekarzy psychiatrów, jeżeli chodzi o dostęp do darmowej opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej, to jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia - przyznaje Julita Żybort.
 
W ubiegłym roku Starostwo Powiatowe w Pile wraz z partnerami CenterMed Poznań i Fundacją Ciszum utworzyło Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Do centrum bezpłatnie zgłaszać mogą się mieszkańcy powiatu do 18 roku życia lub uczęszczający do tutejszych szkół.

Centrum uruchomiło także interwencyjny telefon zaufania (tel. 800 806 010). Jest on czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 18-22.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group