Skwer pamięci bohatera, który zginął ratując dziecko

17.01.2023   Autor: Kamil Kończewski
879---263
Minęła 50 rocznica śmierci Wiesława Kaszewskiego. Wałczanin uratował życie 11-letniemu chłopcu, pod którym załamał się lód na Jeziorze Zamkowym. W minioną sobotę mieszkańcy Wałcza uczcili pamięć tego bohaterskiego czynu.  
 
Wiesław Kaszewski urodził się w 1950 roku w Szczecinie. Na początku lat sześćdziesiątych z rodzicami i siostrą przeprowadził się do Wałcza. Naukę w szkole średniej rozpoczął w wałeckim Technikum Mechanicznym. 

- Spędzaliśmy w sumie to, przez ten rok czasu 300 dni razem, 350 dni razem. Codziennie, jak nie w szkole, to w wakacjach każda jakaś imprezka. Nie słyszałem, żeby się kiedyś z kimś pokłócił. Żeby na kogoś był zły. Perfect men - zapewnia Marian Frydrych, przyjaciel Wiesława Kaszewskiego. 

Tragicznego dnia Wiesław Kaszewski z młodszym bratem poszedł na Jeziora Zamkowe pograć w hokeja. Na jeziorze bawiły się inne dzieci. W okolicach gorzelni była cienka warstwa lodu, która załamała się pod 11-letnim chłopcem. Wtedy na ratunek ruszył pan Wiesław. Niestety znów pęka kolejna warstwa lodu. Chłopca udało się uratować, jednak Wiesław Kaszewski zanurza się w wodzie, traci przytomność i znika w otchłani. 
- Takich bohaterów na co dzień być może jest ich całkiem sporo. Jednak jest to niezwykła osoba, którą pamiętamy, która poświęciła swoje życie, która jest symbolem, tego poświęcenia, tego bezwzględnego ratowania drugiego człowieka - mówi Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza. 

Za ten czyn Wiesława Kaszewskiego odznaczono pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. w 2001 roku na skwerze nad Jeziorem Zamkowym, kilkadziesiąt metrów od miejsca, w którym wydarzył się wypadek, w 28 jego rocznicę, odsłonięto pomnik poświęcony Wiesławowi Kaszewskiemu. Natomiast Uchwałą Rady Miasta Wałcz z 27 czerwca 2018 roku skwerowi temu nadana została nazwa „Skwer im. Wiesława Kaszewskiego”.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group