To będzie wyjątkowa sobotnia noc!

13.05.2022   Autor: Artur Maras
2058---154

Noc Muzeów na stałe wpisała się już do kalendarza ogólnopolskich imprez. Tegoroczna edycja, odbędzie się już w sobotę, także w placówkach w naszym regionie. Nie zabraknie wielu ciekawych wystaw i atrakcji.  
 

W tym roku większość muzeów otworzy się w sobotni wieczór 14 maja. W pilskim Muzeum Okręgowym, wszystko zapięte jest już na ostatni guzik. -Tegoroczna edycja Nocy Muzeów po tych dwóch latach posuchy oscylowała będzie wokół wystawy Powstanie Listopadowe 1830-1831 ze zbiorów pana Zdrojewskiego spod Warszawy - mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile Ziemowit Niedźwiecki. Wiele z eksponatów tej czasowej wystawy to unikaty na ogólnopolską skalę. W sali kameralnej z kolei, artyści zagrają koncert patriotyczny a pracownicy muzeum przeprowadzą konkursy dla dzieci. Rozpoczęcie o godz. 19.00.Pilskie Muzeum Wojskowe będzie otwarte od 20.00 do 23.00. Przydadzą się latarki. Będą otwarte cztery schronohangary: z samochodami łączności, czołgami, samochodami wojskowymi oraz... -Kolejny hangar to jest 100 lat lotniska w Pile, Su-22. To jest wystawa, którą już tutaj mieliśmy okazję pokazywać nie raz, ale cały czas ją wzbogacamy o modele samolotów, które stacjonowały w Pile, tak żeby było ciekawie, a przede wszystkim dzieciaki uwielbiają modele - podkreśla dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego  Przemysław Olszyński. I dodatkowa atrakcja dla dzieci: tym razem Tygrysek, czyli samolot odrzutowy Su-22 będzie... machał skrzydłami.

Biuro Wystaw Artystycznych w Pile rozłożyło obchody Nocy Muzeów na dwa dni. W piątek o 19.00 wernisaż wystawy prac Elżbiety Wasyłyk, a w sobotę o godzinie 19:30 koncert czworga pianistów.

Złotów w tym roku idzie na całość. -W związku z tym, że nasze muzeum świętuje jubileusz 60-lecia istnienia, przygotowaliśmy dla naszych odbiorców coś wyjątkowego. Zwiedzanie aż czterech obiektów muzealnych. W tym roku będziemy prezentować nową ekspozycję stałą w siedzibie muzeum, Zagrodzie Krajenskiej, Kaplicy Pamięci oraz Spichlerzu Złotowskim - zaprasza dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej Kamila Krzanik-Dworanowska. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. O godzinie 19.00 w Zagrodzie Krajeńskiej spektakl, koncert i wystawa.

Komu podoba się taka forma odwiedzin muzeum, a nie chce czekać roku na kolejną edycję, może wybrać się za dwa tygodnie, czyli 27 maja na wieczorne zwiedzanie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chodzieży. -Na wystawie będziemy mogli obejrzeć eksponaty związane z Chodzieskim Bractwem Strzeleckim. Od najstarszych, które się zachowały do współczesnych. Będziemy prezentowali też przedmioty z innych bractw strzeleckich z Wielkopolski tak aby te naszą wystawę uzupełnić - wskazuje Tadeusz Matraszek z działu muzealnego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chodzieży. 


W tym. m. in oryginalne stroje, okolicznościowe medale i odznaczenia czy dokumenty z XVIII i XIX wieku. Muzeum Ziemi Wałeckiej oraz Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w najbliższą sobotę nie organizują wydarzeń związanych z Nocą Muzeów. 

fot. Pilskie Muzeum Wojskowe

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group