Fala upałów nie odpuszcza

10.08.2020   Autor: Artur Maras
1058---173
Wczoraj termometry wskazywały 32 stopnie. To póki co rekord dla regionu tego lata. Dzisiaj nie jest wcale lepiej bo słupki rtęci skoczyły do 31 stopni. A tak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne, szczególnie dla osób starszych i dzieci.

Żar leje się z nieba. Gdy słońce wyciska z nas siódme poty, każdy radzi sobie jak może.

- Na upały tylko trzeba pić, jeziorko. Siedzieć w cieniu i pić dużo wody - radzą pilanie. 

I o tym głównie przypominają lekarze. W upalne dni koniecznie należy regularnie uzupełniać płyny, nawet do 3 litrów na dobę. Najlepiej pić czystą wodę a nie słodzone napoje czy alkohol, który dodatkowo odwadnia organizm. Upał nie jest najgroźniejszy w południe, a pomiędzy 15.00 a 18.00. Wtedy bowiem jest najcieplej. W tak gorące dni najlepiej nie wychodzić z domu, szczególnie po południu. Jeśli już ktoś musi, to najlepiej rano lub wieczorem. Ważne aby nie zapomnieć o nakryciu głowy i przewiewnym ubraniu oraz unikaniu dużych otwartych przestrzeni bez cienia. Warto także mieć zawsze pod ręką butelkę wody. Nadmierna ekspozycja na słońce może doprowadzić do...
- Odwodnienia i przegrzania. Jeżeli chodzi o przegrzanie to niebezpieczeństwem jest udar słoneczny, udar cieplny, który ma cała gamę objawów od niepokoju, zawrotów głowy, nudności, bólów, czy zdenerwowania. Jeżeli rzeczywiście takie objawy wystąpią, to jest to niepokojące i należy zgłosić się do lekarza - tłumaczy Krzysztof Karpiński, kierownik oddziału Kardiologicznego z Pracownią Hemodynamiki Szpitala Specjalistycznego w Pile. 

Póki co musimy przyzwyczaić się do tak wysokich temperatur. Fala upałów zelżeje dopiero w przyszłym tygodniu.

- Jesteśmy pod wpływem bardzo gorąco powietrza z Afryki i temperatury w granicach 30 stopni utrzymają się do około 18 sierpnia, później również będzie bardzo ciepło, ale to będą już bardziej znośne temperatury w okolicach 25 stopni - prognozuje Patrycja Jankowska, prezenterka pogody w TV ASTA. 

Przy tak wysokich temperaturach, możemy spodziewać się także burzy z piorunami.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group