25-lecia Koła nr 9 im. kpt. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Pile

27.01.2020   Autor: Redakcja
1914---846
Z okazji 25-lecia Koła nr 9 im. kpt. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Pile 25 stycznia br. odbyło się z udziałem zaproszonych gości uroczyste spotkanie.

Najważniejszymi elementami uroczystości oprócz jubileuszowego wystąpienia prezesa Koła, pana Jana Ryszarda Garbarczyka, który przybliżył okoliczności powstania Koła, jego ćwierćwieczną działalność, osiągnięcia – zwłaszcza na niwie wydawniczej – była dekoracja sztandaru Koła Honorową Odznaką TPPW „Wierni Tradycji”. Tym ważniejsze było to wyróżnienie, bo przyznane zostało po raz pierwszy – a samo Towarzystwo istnieje od 1989 roku! Być pierwszym w 30-leciu to wyróżnienie nie lada, ale i wielka odpowiedzialność oraz zachęta do dalszej pracy.

Członkowie Koła nr 9 pracy się nie boją czemu dawali dowód przez minione lata – zaczynali najpierw jako 3-osobowa „grupa inicjatywna”, jako grupa ośmioosobowa założyli Koło, dziś jest ich 46 osób z różnych środowisk a wśród nich aż 23 osoby mają rodzinne tradycje powstańcze.

Wspomniana powyżej działalność wydawnicza to przede wszystkim domena dwóch członków Koła, uhonorowanych zresztą za to najwyższym odznaczeniem Towarzystwa – Nagrodą Honorową „Dobosz Powstania Wielkopolskiego” - Roman Chwaliszewski i Wojciech Kicman. Z ich prac i prac innych osób uzbierała się przez lata całkiem spora biblioteczka – 22 tytuły a do tego sporo artykułów w „Powstańcu Wielkopolskim” oraz w „Słowniku biograficznym uczestników Powstania Wielkopolskiego”. Z okazji jubileuszu ukazała się książeczka „W trosce o pamięć”, składająca się z dwóch części - biografii „Kapitan Teofil Spychała – Patron Koła” oraz kroniki „25 lat Koła TPPW nr 9 im. kpt. Teofila Spychały w Pile, 1994 – 2019”.

A od paru dni funkcjonuje działa odświeżona, a właściwie stworzona od nowa przez pana Grzegorza Sowę, członka Koła, strona internetowa – tppw-pila.pl – która zastąpiła starą, dawno już nieaktualną.

Przez lata Koło dało się poznać jako współorganizator grudniowych obchodów kolejnych powstańczych rocznic przy obelisku na Skwerze 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Dzięki inicjatywie Koła w przestrzeni miejskiej Piły zaistniały tablice pamiątkowe i nazwy rond swymi nazwami nawiązujące do postaci związanych z Powstaniem i Piłą. Można się domyślać, że dobry przykład współpracy z organami samorządu lokalnego jaki dało Koło zaowocował i w innych gminach powiatu gdzie także znalazły się nowe formy upamiętnienia powstańczej historii – obeliski, tablice, murale.
Każdy z pilan odwiedzający cmentarz komunalny zauważył z pewnością tablice przy bramach informujące, że na nekropolii spoczywają szczątki powstańców wielkopolskich a ich mogiły są oznaczone specjalnymi plakietami.
W uroczystym spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście - kierownictwo Towarzystwa z Prezesem Honorowym TPPW, panem Stefanem Barłogiem, Prezesem Zarządu Głównego TPPW panem Tadeuszem Musiałem i Sekretarzem Generalnym ZG TPPW panem Piotrem Wojtczakiem. Przybyli również aktualni i byli członkowie zarządu Województwa Wielkopolskiego, panowie Tomasz Bugajski (b. Starosta Pilski) oraz Jacek Bogusławski. Nie zabrakło również b. Prezydenta Miasta Piły Zbigniewa Kosmatki.

Władze miasta i powiatu pilskiego reprezentowali Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Piły pan Kazimierz Sulima oraz Wicestarosta Pilski pan Arkadiusz Kubich.

Oprócz odznaczenia sztandaru o czym było już powyżej 3 osoby (Jan Śnioszek, Andrzej Jankowski i Krzysztof Wyrwa) otrzymały Złotą Honorową Odznakę „Wierni Tradycji”, 5 osób (Piotr Banach, Bronisław Frankowski, Jerzy Gapiński, Andrzej Trempała) – Srebrną Honorową Odznakę „Wierni Tradycji” a szeregi Koła zasiliło 5 osób – Adam Ćwikliński, Dorota Gulińska, Michał Łożyński, Irena Podgórska i Joanna Podgórska-Kędziora.
Uroczyste posiedzenie zakończono wspólnym odśpiewaniem „Roty”.

fot. i opr. Jan Balcerzak

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group