Przycisk życia dla stulatki. To początek akcji

31.07.2017   Autor: Artur Maras
---

Rusza pilotażowy program „Przycisk życia”. Za pomocą niewielkiego breloczka starsze, samotne osoby z Piły w razie potrzeby będą mogły wezwać odpowiednie służby. Na początek urządzenie testowane będzie na 10 podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pierwszą osobą, która otrzymała od gminy przycisk jest 100-letnia Małgorzata Dibbel.

Małgorzata Dibbel z Piły w maju skończyła 100 lat. Choć mimo tak sędziwego wieku kobieta jest samodzielna to od teraz w razie nagłego przypadku, będzie mogła szybko powiadomić odpowiednie służby.

Obsługa "Przycisku życia" ma być niezwykle prosta. Jednym wciśnięciem specjalnego breloczka kobieta będzie mogła wezwać odpowiednią pomoc. Urządzenie działa jak telefon. Dyżurny straży Miejskiej będzie mógł uzyskać od osoby potrzebującej pomocy potrzebne informacje lub w razie braku odzewu od razu wysłać na miejsce patrol i karetkę czy skontaktować się z rodziną pani Małgorzaty.

- Nie słyszałem o tego typu sposobie zorganizowania pomocy, bo są oczywiście komercyjne projekty, ale one polegają na tym, że kupuje się dosyć drogą usługę. W naszym przypadku ta droga usługa jest w granicach działalności Straży Miejskiej, w zakresie ich obowiązków. Dopisujemy im kolejne zadanie - tłumaczy Piotr Głowski, prezydent Piły.

Na początek programem zostanie objętych 10 osób wytypowanych przez MOPS. Gdy testy wypadną pozytywnie to programem zostanie objętych ponad 100 osób.

- Jeżeli dana osoba będzie przemieszczała się po mieście i okaże się, że jest taka potrzeba skontaktowania się z kimś, albo dana osoba przewróci się i potrzebuje natychmiastowej pomocy - mówi Jacek Jabłoński, właściciel firmy produkującej "Przycisk życia".

To wystarczy aby wcisnęła przycisk. Ma on bowiem także funkcję lokalizatora GPS, dzięki, której odbierający zgłoszenie dyżurny straży miejskiej będzie dokładnie wiedział gdzie znajduje się wzywająca pomocy osoba.

Rozważana jest także wersja komercyjna dla osób, które nie są podopiecznymi MOPS-u. Miesięczny abonament miałby wynosić 20 zł. Największym jednorazowym wydatkiem byłoby zakupienie urządzenia od producenta za 700 zł. Objęci programem podopieczni MOPS-u otrzymaliby „Przycisk życia” bezpłatnie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group