Kto na burmistrza, kto na prezydenta - kandydaci

20.10.2014   Autor: Redakcja
---

Przedwyborcza gorączka trwa. Trzy tygodnie przed wyborami wszystkie karty są już na stole. Komitety zgromadziły listy kandydatów. Kto powalczy o stanowiska burmistrzów i prezydenta największych miasta w regionie?

Kandydaci na stanowisko Burmistrza Złotowa
Stanisław Chmielewski (56 lat), KWW St. Chmielewskiego Złotów
Wiesław Fidurski (56 lat), KW Prawo i Sprawiedliwość
Mirosław Jaskólski (56 lat), KWW Zadbajmy o Złotów
Adam Pulit ( 39 lat), KWW Porozumienie Samorządowe w Złotowskim
Choć dotychczasowy wieloletni burmistrz Złotowa – Stanisław Wełniak – nie zdecydował się, by ponownie kandydować na to stanowisko w listopadowych wyborach, to i tak w Złotowie zapowiada się ostra walka o jego fotel. Swoich kandydatów zarejestrowały cztery komitety wyborcze. W walce o stanowisko burmistrza zmierzą się trzej „starzy wyjadacze” jeśli o samorząd chodzi: Wiesław Fidurski – samorządowiec z wieloletnim stażem, Mirosław Jaskólski – były starosta złotowski i Stanisław Chmielewski – poseł na Sejm, który w ostatnich latach karierę robił w Ministerstwie Sprawiedliwości (pełnił tam m.in. funkcję wiceministra). W wyborach startuje również kandydat nieco mniej z polityką związany – Adam Pulit. To najmłodszy z kandydatów, kojarzony przede wszystkim z Lasami Państwowymi, w których na co dzień pracuje.

Kandydat na stanowisko Burmistrza Czarnkowa
Franciszek Strugała (65 lat), KWW Jutro dla Czarnkowa
W wyjątkowo komfortowej jest Franciszek Strugała - obecny burmistrz Czarnkowa, który w listopadzie powalczy i reelekcję. Wygląda bowiem na to, że o poparcie mieszkańców i fotel burmistrza walczył będzie sam... Nie wiadomo, czy to przez to, że tak dobrze zarządza miastem, czy też kontrkandydaci uważają go za zbyt mocnego „zawodnika” (a może jedno i drugie..?). Faktem jest jednak, że politycznego przeciwnika nie ma.

Kandydaci na stanowisko Burmistrza Trzcianki
Krzysztof Czarnecki (57 lat), KWW Krzysztofa Władysława Czarneckiego
Ewa Dopieralska (35 lat), KWW Nowa Trzcianka
Krzysztof Czarnecki (wyraźnie kojarzony z PiS) okazał się prawdziwym „czarnym koniem” w wyborach uzupełniających na stanowisko burmistrza Trzcianki przed ponad rokiem. Wybory zostały rozpisane po tym, jak stanowisko stracił urzędujący Marek Kupś. Czarnecki wyraźnie pokonał wtedy czwórkę kontrkandydatów. Wśród nich była m.in. Ewa Dopieralska, która i tym razem spróbować zamierza swoich sił w starciu Czarneckim. Czy i tym razem wygrana przyjdzie Czarneckiemu łatwo? Zobaczymy...

Kandydaci na stanowisko burmistrza Chodzieży
Wiesław Bidziński (47 lat), KWW Pokochajmy Nową Chodzież
Krystyna Górzna (56 lat), KWW Wspólnie Budujemy
Jacek Gursz (45 lat), KW Platforma Obywatelska RP
Andrzej Michalski (55 lat), KWW Andrzeja Michalskiego Nasza Chodzież
Mariusz Prukała (52 lata), KWW Lokalna Inicjatywa dla Chodzieży
Urzędujący burmistrza Jacek Gursz łatwo z pewnością miał nie będzie. Fotel burmistrza będzie chciało odebrać mu w wyborach aż czterech kandydatów. Od dłuższego czasu start w wyborach na burmistrza zapowiadał były szef chodzieskiej „mieszkaniówki” Wiesław Bidziński, a teraz wiadomo już, że nie rzucał słów na wiatr. O fotel burmistrza walczyć będą również dwaj lokalni aktywiści Andrzej Michalski i Mariusz Prukała. Swoją kandydaturę zgłosiła również Krzystyna Górzna – dawna sekretarz w chodzieskim Urzędzie Miasta

Kandydaci na stanowisko Burmistrza Wałcza
Piotr Gembicki (56 lat), KWW PPG Aktywny Wałcz
Jerzy Goszczyński (59 lat), KWW Jerzego Goszczyńskiego
Marek Matela (30 lat), KWW Alternatywa
Paweł Suski (50 lat),     KWW Pawła Suskiego
Bogusława Towalewska (56 lat), KWW Wspólny Wałcz
Jolanta Wegner (49 lat), KWW "Niezależni"
Bogusława Towalewska (wybrana na burmistrza w wyborach uzupełniających po śmierci Zdzisława Tuderka) zamierza walczyć o kolejną kadencję w wałeckim ratuszu. Walka nie będzie z pewnością łatwa, bo aż pięciu kontrkandydatów będzie chciało jej w tym przeszkodzić. Konkurencja jest duża. W wyborach startuje m.in. były starosta wałecki Jerzy Goszczyński. Miejsce na Wiejskiej na gabinet w wałecki ratuszu zamienić chce poseł Paweł Suski. Dokładając do tego trzech kandydatów  niezależnych, spodziewać się można zaciętej walki – być może nawet w drugiej turze wyborów.

Kandydaci na stanowisko Prezydenta Piły
Piotr Głowski (47 lat), KW Platforma Obywatelska RP
Włodzimierz Lewiński (61 lat), KWW Praca dla wszystkich mieszkańców Piły
Jan Lus (62 lata), KWW Lewica Razem
Błażej Łukasz Parda (27 lat), KWW Błażej Łukasz Parda Tak dla Jadwiżyna
Marcin Porzucek (30 lat), KW Prawo i Sprawiedliwość
Ciekawie zapowiada się walka o prezydencki fotel w Pile. Tu wyraźnym faworytem wydaje się być urzędujący obecnie Piotr Głowski. Zwycięstwo w pierwszej turze zapowiadają mu sondaże wyborcze (przygotowane m.in. przez Radio Merkury). Czy faktycznie tak będzie? Jego głównym kontrkandydatem wydaje się być radny Sejmiku Województwa Marcin Porzucek (PiS), który od dłuższego czasu regularnie wytyka Głowskiemu niedociągnięcia. W kolejce do Ratusza ustawił się również Jan Lus – pilski przedsiębiorca, m.in. właściciel sieci księgarń. Za Lusem stoją połączone siły lewicy – w tym Twojego Ruchu. Jest jeszcze dwóch niezależnych kandydatów. Pierwszy z nich to Włodzimierz Lewiński, pilski przedsiębiorca idzie do wyborów z chwytliwym hasłem „Praca dla wszystkich pilan”. Drugi to niedawne „objawienie”. Błażej Łukasz Parda z Jadwiżyna zarejestrował  swój komitet niemal w ostatniej chwili. Czy lektor i właściciel studia nagrań oczaruje pilan nie tylko głosem? Jedno jest pewne, że tak duża liczba kandydatów sprawić może, że dwaj najlepsi spotkają się w „dogrywce” podczas drugiej tury wyborów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group