Pluskwica znów rządzi

11.10.2014   Autor: Redakcja
---

Na szczęście to tylko roślina. I to na dodatek chroniona.

- Na terenie Nadleśnictwa Złotów odnaleziono stanowisko chronionej rośliny – pluskwicy europejskiej. Ostatnie informacje o jej występowaniu na tym obszarze pochodzą z lat 30. XX wieku - informuje Łukasz Galimski, z nadleśnictwa Złotów. - Pluskwica europejska (Cimicifuga europaea) to rzadka roślina, która w Polce występuje głównie w pasie wyżyn południowych oraz w dorzeczu dolnej Wisły i na Pojezierzu Mazurskim. Pluskwica dorasta do 1,5 metra wysokości tworząc duże kępy, a swoją nazwę zawdzięcza zapachowi przypominającemu zapach pluskiew. Kwitnie w lipcu i sierpniu, owocem jest omszony mieszek z krótkim haczykiem, za pomocą którego przyczepia się do sierści zwierząt umożliwiając w ten sposób rozsiewanie. Jest to tzw. zoochoria.

Gdzie można znaleźć odnaleziona po 80 latach roślinę? - Stanowisko pluskwicy znajduje się w dolinie rzeki Łobzonki. Jest to najbardziej na zachód wysunięte stanowisko pluskwicy europejskiej w Polsce – komentuje Rafał Ruta z Uniwersytetu Wrocławskiego.

A Łukasz Galimski dodaje: - Za czasów, kiedy Bory Kujańskie należały do Prus miejsce to  było objęte ochroną jako rezerwat przyrody o nazwie Wielka Wyspa Kwiatów. Niestety, po II wojnie światowej rezerwat przestał istnieć, a drzewostan, w którym rosła pluskwica, został usunięty. Dziś na nowo odkrywane są walory tego miejsca, a pierwszeństwo ma przyroda przed działaniami gospodarczymi. Rośnie tutaj m. in. lilia złotogłów i wawrzynek wilczełyko. Stanowisko pluskwicy udało się odnaleźć przy okazji pisania obszernego artykułu przez Rafała Rutę. Praca ta znajdzie się w Przeglądzie Przyrodniczym i będzie poświęcona walorom przyrodniczym Borów Kujańskich. 

foto: Łukasz Galimski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group