Izabelle wręczone. Wielkopolscy muzealnicy nagrodzeni

27.05.2024   Autor: Redakcja
1188---402
Podczas uroczystej gali wręczenia nagród i wyróżnień w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2023” uhonorowane zostały inicjatywy muzealne w pięciu kategoriach: działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna, działalność naukowa i wydawnicza, działalność promocyjna i popularyzatorska oraz opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje, inwestycje. Nagrody i wyróżnienie trafiły m.in. do muzealników z Trzcianki i Szamotuł.

Nagrody wręczył 24 maja 2024 roku w pałacu Lewkowie marszałek Marek Woźniak, patron honorowy inicjatywy.

– Nagrody to dowód na to, że w Wielkopolsce są wydarzenia, publikacje, dorobek naukowy, który warto zauważyć i docenić. Wszystkim gratuluję dokonań, a szczególnie nagrodzonym i laureatom. Chcę podkreślić, że nie w każdej kategorii przyznaliśmy nagrodę, co świadczy o jej marce. Oceny w ramach nagrody dokonują eksperci spoza Wielkopolski, tym bardziej jest ona obiektywna. Poza tym jej wnikliwość jest wyraźna. To cieszy i dobrze rokuje na przyszłość – mówił podczas gali marszałek Marek Woźniak.

W kategorii działalność naukowa i wydawnicza trzecią nagrodę zdobyło Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach, 66/66 (sześćdziesiąt sześć lat muzeum/sześćdziesiąt sześć eksponatów). Wyróżnienie w tej samej kategorii trafiło do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance. Uhonorowana inicjatywa to "Rozmieszczenie – zanikanie – zagłada. Losy żydowskich mieszkańców pogranicznego miasta Trzcianka (Schönlanke) w dobie rządów nazistowskich".
Trzcianeckie muzeum zdobyło też trzecią nagrodę w kategorii działalność promocyjna i popularyzatorska. Uhonorowana inicjatywa to "Kinetoskop i migawki z dawnej Trzcianki".

Pełną listę nagród i wyróżnień można znaleźć TUTAJ.

Organizatorami konkursu o nagrodę Izabelli są Fundacja Muzeów Wielkopolskich oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który wspiera przedsięwzięcie także finansowo. Tytułowa nagroda w konkursie inspirowana jest postacią Izabeli Czartoryskiej. Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo-Parkowy, gdzie odbyła się piątkowa gala, jest instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group