Ośrodek dla przewlekle chorych powstał w Czarnkowie

03.07.2023   Autor: Magdalena Grzegorzewska
1080---226
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w czarnkowskim szpitalu. Od lipca trafiają tam pacjenci, którzy nie wymagają już hospitalizacji, ale ze względu na niesamodzielność, potrzebują całodobowej opieki pielęgnacyjnej. Nowy ZOL w Czarnkowie wizytował minister zdrowia. 

Mieszkańcy Czarnkowa i okolic czekali na to kilkanaście lat. W mieście działał nawet komitet na rzecz powołania zakładu opiekuńczo-leczniczego. Dopiero teraz, po likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego pojawiła się na to realna szansa, którą czarnkowski szpital wykorzystał. Od lipca przyjmowani tu będą seniorzy, ale też młodsi pacjenci, którzy będą wymagać opieki po zakończonej hospitalizacji. 

- To będą pacjenci wymagający opieki, która z różnych względów nie może być zapewniona im w domu. Ci, co będą potrzebowali respiratorów i ci, którzy potrzebują samej opieki takiej medycznej, pielęgnacyjnej - tłumaczy Bożena Sadowska, dyrektor szpitala w Czarnkowie. Na pacjentów czeka 17 łóżek, ale docelowo zakład powiększy się do 35 miejsc. Do końca roku szpital przeprowadzi remont. 4,5 mln zł wyłoży na niego powiat, który wyemituje w tym celu obligacje.  
- Kończy się taka tradycyjna polska rodzina, dziadek, babcia wnuczek i średnie pokolenie. Niestety, musimy się z tym pogodzić, czy nam się to podoba, czy nie. Takie miejsca będą konieczne i potrzebne - przyznaje Feliks Łaszcz, starosta czarnkowsko-trzcianecki. 

ZOL przyjmuje pacjentów ze skierowaniem od lekarza rodzinnego. To miejsce dla osób po operacjach, przewlekle chorych lub z niepełnosprawnościami.  

- Nasi seniorzy coraz bardziej, w coraz większym stopniu potrzebują zapewnienia tej opieki długoterminowej. Tego, żeby na jesieni życia rzeczywiście przy różnych dolegliwościach, schorzeniach, wielochorobowości ta opieka medyczna miała tak naprawdę miejsce i była osiągalna tu na miejscu, tu, gdzie mieszkają - przekonuje Adam Niedzielski, minister Zdrowia. 

Pobyt w zakładzie jest częściowo odpłatny. NFZ sfinansuje opiekę medyczną. Natomiast pacjent za zakwaterowanie i wyżywienie musi oddać 70 proc. swoich dochodów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group