W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Tak źle jeszcze nie było

31.01.2023   Autor: News4Media
605---273
GUS pokazał najnowsze dane demograficzne. Mimo programów takich jak 500 plus, w Polsce na świat przychodzi coraz mniej dzieci. Dramatycznie mało.

500 złotych miesięcznie na każde dziecko bez limitu dochodowego w rodzinie to sztandarowy program rządu PiS. W założeniu te pieniądze miały zachęcić młodych Polaków do zakładania rodzin. I w rezultacie sprawić, że będzie się rodziło więcej dzieci. Ten program jest uzupełniany przez kolejne działania – pieniądze na żłobki i inne świadczenia socjalne, ułatwienia dla rodziców w prawie pracy.

Okazuje się jednak, że to wszystko na nic. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce w 2022 r. na świat przyszło dramatycznie mało dzieci. W ubiegłym roku urodziło się 305 tys. dzieci, czyli o 27 tys. mniej niż w 2021. To najmniej dzieci w powojennej historii Polski. Najwięcej dzieci w kraju rodziło się w latach 50. XX wieku – ponad 700 tys. rocznie. Pod koniec lat 60. liczba ta spadła do ponad pół miliona, żeby w 1983 r. znów osiągnąć przeszło 720 tys. urodzeń. Naprawdę źle zaczęło się dziać na początku obecnego wieku.
Dlaczego Polki nie chcą dzieci? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ale zgodnie z niedawnym sondażem CBOS 68 proc. kobiet nie ma nawet takich planów. Ani w bliższej, ani w dalszej perspektywie. W podobnym badaniu, ale przeprowadzonym rok temu, Polki wskazały powody. Zapytali je o to ankieterzy Ipsos. Oto one:
  • obawa o pracę – 41 proc.,
  • dodatkowe wydatki, na które kobiet nie stać – 39 proc.,
  • zajście w ciążę to ryzyko – 33 proc.,
  • za małe mieszkanie – 24 proc.,
  • obawa, że ojciec dziecka nie pomoże – 19 proc.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group