Miasteczko Krajeńskie już miastem

02.01.2023   Autor: Kamil Kończewski
1359---35
Miasteczko Krajeńskie dokładnie po pół wieku od odebrania praw miejskich znów stało się miastem. W noc sylwestrową mieszkańcy tej malowniczo położonej miejscowości uroczyście obchodzili ponowne nadanie praw miejskich. 

Kiedy powstało Miasteczko Krajeńskie i kto nadał mu prawa miejskie? Tego nie da się ustalić. Według historyków osada istniała już na początku XIV wieku. Natomiast jako miasto w rejestrach pojawiło się w 1475 roku. Miasteczko 1 stycznia 1973 roku w wyniku reformy administracyjnej utraciło prawa miejskie i zostało wcielone wraz z okolicznymi wsiami do gminy Białośliwie.   

- Przykro mi było. Pracowałem po drugiej stronie w GS-ie. Ni stąd, ni z owąd z Nakła przyjechała komisja i prawa miejskie nam zabrała. Tak jak się obudziliśmy, już była wieś - wspomina Franciszek Miedziński, mieszkaniec Miasteczka Krajeńskiego. 

2 grudnia 1991 roku Miasteczko Krajeńskie stało się stolicą gminy. Jednak dla wielu mieszkańców to wciąż było za mało i za wszelko cenę dążyli, aby przywrócić należny - ich zdaniem status miejscowości. Wiele komitetów mieszkańców próbowało to zrobić. Dopiero dwa lata temu udało się przyspieszyć ten proces.  

- Nas trochę pobudziło, to że Budzyń miał przywrócone prawa miejskie kilka lat temu. I ostatnio też Kaczory uzyskały prawa miejskie. To nas zmobilizowało, żeby spróbować kolejny raz - opowiada Augustyn Miller, regionalista. 

Nowy rok dla mieszkańców Miasteczka Krajeńskiego przyniósł nową rzeczywistość. 

- Chyba będzie lepiej. Zamiast wójta mamy burmistrza i myślę, że chyba trochę nam pomoże tutaj w tym Miasteczku, żeby żyło nam się lepiej. Ja też myślę, że będzie na pewno lepiej. Na pewno dobrze, że jeszcze się załapaliśmy na miasto z powrotem - mówią mieszkańcy miasta. 

Dla Miasteczka odzyskanie praw miejskich to podniesienie prestiżu miejscowości, sprawiedliwość dziejowa, a także szansa na rozwój - przekonuje już nie wójt, a nie burmistrz.  

- Dzisiaj podniesiemy się z kolan i będziemy szli do przodu, bo to jest impuls. Do tego stworzyliśmy w ubiegłym miesiącu uchwałę o pomocy publicznej, którą będziemy wdrażali. To będzie impuls też dla przedsiębiorców, którzy może zaczną inwestować na terenie naszej gminy -  przekonuje Krzysztof Oświecimski, burmistrz Miasteczka Krajeńskiego. 
 
Miasteczko Krajeńskie jest jedyną wielkopolską miejscowością oraz jedną z piętnastu w całym kraju, które w nowym roku stały się miastami.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group