Zmarł ks. Stanisław Styrna - pilski kapelan opozycji w latach 80-tych

06.08.2022   Autor: Redakcja
774---95
Zmarł Honorowy Obywatel Miasta Piły ks. Stanisław Styrna. Salezjanin w latach 1979-1988 był proboszczem parafii św. Rodziny w Pile. W latach 80-tych był kapelanem pilskiej opozycji. 

- Z żalem informujemy, że w piątek 5 sierpnia 2022 r. odszedł do Pana ks. Stanisław Styrna SDB. W latach 1979-1988 był proboszczem naszej parafii. Honorowy Obywatel Miasta Piły. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen - tak na swoim Facebooku pożegnała byłego proboszcza pilska parafia św. Rodziny. 

Były dziekan dekanatu pilskiego w 2007 roku uzyskał tytuł honorowego obywatela Miasta Piły.

- Ks. Stanisław Styrna, jako wieloletni wykładowca Katolickiej Nauki Społecznej w seminarium w Lądzie, był kapłanem wrażliwym na sprawy społeczne. Jako Proboszcz parafii pilskiej był założycielem wielu grup parafialnych, które na trwałe wpisały się w kulturę duchową Piły. Dzięki niemu w parafiach Piły zakorzeniły się wspólnoty neokatechumenalne oraz Odnowy w Duchu św. Rozwinęło się znacznie Stowarzyszenie Pomocników Salezjańskich. W wyniku jego osobistych zabiegów w Pile przy parafii św. Rodziny utworzony został Instytut Wyższej Kultury Religijnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - czytamy na stronie Urzędu Miasta Piły. 
Duchowny wspierał powstanie parafii p.w. Maryi Wspomożycielki Wiernych na osiedlu Górnym, przyczynił się też do powstania szpitalnej kaplicy. 

- Ks. Styrna był w latach 1980 – 1988 kapelanem pilskiej opozycji. Po sierpniu 1980 wspierał tworzący się ruch Solidarności, któremu pozostał wierny także po wprowadzeniu stanu wojennego. Systematycznie wspierał duchowo i materialnie rodziny prześladowanych, internowanych i więzionych za przekonania. Był przewodniczącym oddziału pilskiego Diecezjalnego Komitetu Pomocy Represjonowanym - czytamy dalej na stronie miasta. 

Pracę w Pile zakończył po upływie 9 letniej kadencji w 1988 r. Później pracował w Szczecinie. To tam zostanie pochowany w najbliższy wtorek. 

- O godzinie 11.30 będzie wystawienie ciała w kościele św. Jana Bosko. O 12.30 rozpocznie się msza św. pogrzebowa. Po niej przewieziemy ciało księdza Stanisława na Cmentarz Centralny w Szczecinie do kwatery salezjańskiej, która jest w pobliżu szkół salezjańskich przy najbliższej bramie - informuje Radio Szczecin. 

Ks. Stanisław Styrna skończył 89 lat.

fot. UM Piła 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group