Sto osób wzięło udział w spacerze po pilskich mokradłach

08.02.2022   Autor: Redakcja
1094---495
Na wycieczkę edukacyjną pilan zaprosili leśnicy i przyrodnicy. Wszystko w ramach obchodzonego niedawno światowego dnia mokradeł.  
 
- Mamy przed sobą piękne bagienko - wskazuje dr Paweł Owsianny. Nie tylko malownicze, ale i niezwykle potrzebne. Dzięki nim odbudowuje się przyroda w lasach, co pokazywali przyrodnicy spacerowiczom.  
 
- Pokazując właśnie to co jest za płotem tą swojszczyznę, której większość społeczeństwa nie zna, a możemy zobaczyć tak jak dzisiaj na wycieczce, różne rodzaje rzek, jezioro, małą retencję wodną, która odbywa się w lasach państwowych - tłumaczy dr Paweł Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.   
 
Tylko na terenie Nadleśnictwa Zdrojowa Góra leśnicy zbudowali 240 zbiorników wodnych, od całkiem małych po takie 20 hektarowe. W sumie gromadzą one 1,5 mln metrów sześciennych wody w okresie zimowo-wiosennym.  

- Możemy sobie wyobrazić taki basen o głębokości 1,5 metra, szerokości 10 metrów z Piły do Poznania - wyjaśnia Adam Standio, nadleśniczy Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. 
 
Dzięki temu woda nie ucieka do rzeki i dalej Bałtyku, tylko zostaje w lesie. Korzysta na tym świat roślinny i zwierzęcy. Pojawiają się ryby, płazy, to z kolei przyciąga liczne gatunki ptaków.  
 
- Tu często spotykałem na tym rozlewisku największym bielika, on tu bardzo chętnie poluje, czatownie sobie zrobił na tych uschniętych olchach, łosie tez możemy tutaj spotkać, wilki - wymienia Jarosław Ramucki, leśniczy z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. 


Są też rysie. Jedynym rzadkim gatunkiem, który u nas nie występuje są niedźwiedzie - żartują leśnicy.   

- Nigdy nie przypuszczałam, że tak blisko od Piły, że mogą być takie fajne okolice, no nie potopiliśmy się więc można zwiedzać samemu z rodzinami. Pierwszy raz po takim bagnie szliśmy, no super, śmiechu było trochę, bo buty zamoczone - opowiadają pilanki. 
 
Takich okazji do zamoczenia butów brakować nie będzie. Leśnicy i przyrodnicy zapowiadają cykliczne spacery po leśnych okolicach Piły.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group