NFZ zapowiada wprowadzenie finansowania leczenia otyłości

02.07.2020   Autor: Redakcja
3086---770
Nowy model kompleksowej koordynowanej opieki nad pacjentem chorym na otyłość w tym otyłość olbrzymią KOS-BAR opracowany przez ekspertów klinicznych oraz Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego ma szansę być wdrożony w 2021 r. i sfinansowany z tzw. podatku cukrowego.

Podczas konferencji „Kompleksowa i koordynowana opieka nad pacjentem chorym na otyłość olbrzymią. Nowy model finansowania oparty o efekty zdrowotne” przedstawiono prognozy Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące wydatków na leczenie chorób związanych z otyłością. Według nich w 2025 roku wydamy na ten cel o 0,3-1 mld zł więcej niż w 2017 roku, a liczba dorosłych z otyłością wzrośnie. Problem ten dotyczyć będzie 6,1 – 11,4 mln osób, czyli otyłych będzie 26 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn.

Zachowawcze leczenie otyłości, zwłaszcza otyłości olbrzymiej cechuje mała skuteczność oraz brak trwałych efektów. Często po próbie leczenia zachowawczego, następuje nawrót otyłości i choroba postępuje. Przyczyną jest brak opieki długoterminowej. 

- Chcąc zajmować się chirurgią bariatryczną musimy skupić się na działaniu efektywnym i bezpiecznym. Proponowany przez nas model opieki skoordynowanej skupia się również na ocenie efektów leczenia, dzięki czemu możemy mówić o poprawie jakości leczenia. Zakładamy ocenę jakości leczenia na kilku etapach. Będziemy oceniali redukcję kilogramów oraz ustępowanie chorób towarzyszących otyłości - wyjaśnia prof. Piotr Major z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum II Katedry Chirurgii Ogólnej.  

Eksperci zgodnie uznają, że konieczne jest wprowadzenie jednolitych standardów opieki nad pacjentami leczonymi chirurgicznie.

- Musimy przestrzegać pewnych standardów. Próby ustandaryzowania usługi bariatrycznej były podjęte w Polsce w 2019 r. Standardy ściągnęliśmy z najlepszego ośrodka holenderskiego, od tej pory opieka nad pacjentem jest bardziej kompletna, usługa jest bezpieczniejsza dla pacjentów i skuteczniejsza - wyjaśnia Łukasz Kaska z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - W ub. r. poddaliśmy się certyfikacji Międzynarodowej Federacji dla Chirurgii Bariatrycznej. Te kryteria są bardzo surowe i my jesteśmy w stanie je spełnić – podkreśla. 

Skuteczne leczenie, zwłaszcza otyłości olbrzymiej wymaga wprowadzenia zmian organizacyjnych w systemie ochrony zdrowia. Eksperci Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego we współpracy z czołowymi ekspertami klinicznymi opracowali model (KOS-BAR) kompleksowej, koordynowanej opieki nad pacjentem chorym na otyłość olbrzymią leczoną chirurgicznie, który dostępny jest na tej stronie.

Jak wyjaśnia Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego nowością będzie uwzględnienie świadczeń w oparciu o efekty zdrowotne. - Będzie to polegać na tym, że świadczeniodawca, który będzie realizował ten program, otrzyma różną wycenę świadczeń w zależności od efektów. Będą to efekty bariatryczne, czyli procentowa utrata masy ciała, efekty metaboliczne np. ustąpienie cukrzycy czy ustąpienie astmy, a także wskaźniki chirurgiczne, przy których będziemy premiować hospitalizację do 3 dni. Będzie nagradzana realizacja świadczeń u pacjentów z najniższą śmiertelnością - 0,5 proc. Istotnym wskaźnikiem jest też powrót do aktywności zawodowej – wylicza Gryglewicz.
Obecny na konferencji prezes NFZ Adam Niedzielski podkreśla, że NFZ przykłada ogromna wagę do walki z chorobami cywilizacyjnymi zwłaszcza otyłością i jej licznymi powikłaniami realizując szereg działań edukacyjnych służących profilaktyce i budujących właściwe postawy prozdrowotne społeczeństwa. Przeciwdziałać pandemii otyłości ma opodatkowanie nadmiernej konsumpcji cukru tzw. sugar tax, który ma wejść w życie przyszłym roku. 

- Kiedy dojdzie do wprowadzenia podatku od cukru, będziemy chcieli przeznaczyć dodatkowe środki nie tylko na prewencję, ale również leczenie, czyli uruchomić kompleksowy program koordynowanej opieki nad osobami dotkniętymi otyłością w tym otyłością olbrzymią. Będzie to program kompleksowy zgodnie z modelem opracowanym przez IZWOZ i ekspertów klinicznych, który przeprowadza pacjenta przez cały proces leczenia i obejmuje konsultacje specjalistyczne w tym dietetyka, psychologa i rehabilitację oraz przygotowanie i przeprowadzenie operacji bariatrycznej.Gdy wejdzie opłata cukrowa, będziemy mieli wyraźnie zdefiniowane źródło finansowania nowej formuły opieki i będziemy chcieli, żeby ten model był modelem obowiązującym. Będzie to model płacenia za wynik, gdzie premiowane będzie przywrócenie do zdrowia – dodaje Niedzielski. 

Zdaniem Małgorzaty Gałązki-Sobotki, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego organizacja opieki bariatrycznej dziś nie daje nam gwarancji, że wszędzie, gdzie pacjent trafi uzyska opiekę najwyższej jakości.

- Zmiany, do których dążymy, spowodują, że w ośrodkach wysokiej kompetencji, które wezmą na siebie odpowiedzialność za pacjenta, będziemy mogli zaoferować skoordynowana opiekę w procesie leczenia - mówi Gałązka-Sobotka. - To jest wyjście z modelu, który stał się obciążeniem polskiego systemu, czyli modelu fragmentarycznej opieki. Konieczne jest stworzenie ośrodków kompleksowych, specjalizujących się w opiece nad pacjentem z otyłością olbrzymią, dysponujących interdyscyplinarnym zespołem specjalistów – zaznacza.  

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group