W regionie powstanie nowa farma wiatrowa

18.01.2020   Autor: Mateusz Manthai
Farma wiatrowa powstanie w Budzyniu. Urząd Regulacji Energetyki wydał zgodę na budowę wiatraków. Pierwsze z nich powinny pojawić się tu już za dwa lata.
 

W najbliższym czasie zmieni się krajobraz gminy Budzyń. Na polach zobaczymy morze wiatraków, podobnych do tych znajdujących się w okolicach Margonina. Prace związane z zaplanowaniem tej inwestycji trwały od 2003 roku. W ostatnich dniach grudnia zeszłego roku, gminni urzędnicy i prywatny wykonawca otrzymali zgodę na budowę kilkudziesięciu turbin.
 

- Jestem z okolic Margonina, także bardzo dobrze to się sprawdza.

- Byłam kiedyś w pobliżu takich wiatraków i owszem, jest jakiś tam szum, ale czy to jest aż tak bardzo szkodliwe?

- Co mamy z farm wiatrowych, tak na dobrą sprawę? My – zwykli mieszkańcy? Tylko hałas niestety - mówią mieszkańcy Budzynia.
 


Nie do końca. Każda z zainstalowanych turbin przed przystąpieniem do pracy przejdzie szczegółowe badania, w tym te dotyczące emitowanego hałasu. Farma wiatrowa ma powstać w zachodniej części gminy, w okolicach Sokołowa Budzyńskiego, Wyszyn i Ostrówek. Inwestor planuje wybudować 35 wiatraków o łącznej mocy około 70 megawatów. Wbrew pozorom, inwestycja przyniesie mieszkańcom okolic wiele korzyści.
 

- Ci, na których terenie te inwestycje powstaną będą czerpać pewnego rodzaju gratyfikacje finansowe z tytułu dzierżawy gruntów, natomiast gmina po realizacji inwestycji będzie otrzymywała podatek od nieruchomości - tłumaczy Marcin Sokołowski, wójt Budzynia.   
 

W tym roku planowane jest rozpoczęcie inwestycji. Do końca 2021 roku ma powstać 25 wiatraków. Każdy ma mieć ponad 140 metrów wysokości. Projekt pochłonie blisko 120 milionów euro.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group