Gwałtowne burze i przejściowe ochłodzenie

06.06.2019   Autor: Adam Pelczyk
864---125
Po długim okresie kapryśnej, majowej pogody, w końcu doczekaliśmy się napływu gorących mas powietrza. Ostatnimi dniami słońca nie brakowało, a temperatura w regionie dochodziła do 31 st. Przelotne opady i burze pojawiały się tylko lokalnie, gdyż ich rozwój blokowany był przez wysoki poziom kondensacji. Drugim czynnikiem ograniczającym konwekcję była obecność suchych warstw na wyższych poziomach troposfery.

Na mapach pogodowych widoczne są już zmiany. Kres upałowi położy chłodny front atmosferyczny, który obecnie przemieszcza się nad Niemcami. W godzinach popołudniowych i wieczornych wkroczy on do zachodniej części naszego kraju i przyniesie przelotne opady deszczu oraz burze. Zjawiska te mogą być gwałtowne, połączone z gradem oraz silnym wiatrem, osiągającym w porywach nawet 90 km/h.

W nocy strefa frontowa przesuwać się będzie powoli w kierunku wschodnim. Burze oraz opady z nią związane mogą pojawić się w naszym regionie. Największe prawdopodobieństwo wyładowań atmosferycznych spodziewane jest w części zachodniej. Z uwagi na godziny nocne, zjawiska powinny być już jednak słabsze.
Piątek przyniesie spokojniejszą aurę na północnym zachodzie i zachodzie kraju. Jeszcze tylko gdzieniegdzie i początkowo mogą pojawić się opady, związane z odsuwającym się frontem. Napłynie nieco chłodniejsze powietrze, choć zimno zdecydowanie nie będzie. Temperatura maksymalna powinna się kształtować się na poziomie 23-25 st.

Sobota również minie pod znakiem bardziej znośnych klimatów. Tego dnia miejscami mogą pojawiać się opady a na termometrach zobaczymy do 23 st.
Gorąca pogoda zacznie powracać do nas w niedzielę. Letnia aura powinna pozostać z nami przez pierwszą część tygodnia. Ponownie zatem istnieje szansa na temperatury rzędu 25-30 st. Obecne prognozy sugerują możliwość ochłodzenia mniej więcej od czwartku. Jednak do tego dnia pozostało jeszcze trochę czasu a co za tym idzie, sytuacja może ulec znaczącej zmianie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group