Dwa parki krajobrazowe powstaną w naszym regionie?

07.04.2019   Autor: Artur Maras
---

Krajna Złotowska i Dolina Noteci to najprawdopodobniej dwa nowe parki krajobrazowe, które powstaną w naszym regionie. Zabiegają o to m. in. ekolodzy i gminy na ternie których miałyby powstać obszary chronione. Jak się okazuje byłyby to pierwsze tego rodzaju miejsca ochrony przyrody w regionie. Ostatecznie zdecyduje o tym marszałek województwa.

Park krajobrazowy jest drugim zaraz po Parku Narodowym terenem prawnie chroniącym przyrodę w Polsce. W Wielkopolsce takich parków jest 13, jednak na próżno szukać ich w naszym regionie.

-Dawne województwo pilskie pomimo tego, że jest bardzo cenne przyrodniczo, posiada ono wysokie walory przyrodnicze, kulturowe, historyczne -  na tym terenie nie ma żadnego parku krajobrazowego - mówi Paweł Śliwa, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Wielkopolski

Są za to inne tworzone lokalnie formy ochrony przyrody takie jak Natura 2000, obszary chronionego krajobrazu czy rezerwaty przyrody. Jednak dzięki działaniom lokalnych samorządów i ekologów teraz miałyby tu powstać także dwa parki krajobrazowe. Do parku Krajna Złotowska zostałby włączony obszar o powierzchni ok. 15-20 tysięcy kilometrów kwadratowych, z terenu czterech gmin: Złotowa, Zakrzewa, Lipki i Łobżenicy. Trwają także konsultacje i rozmowy dotyczące utworzenia parku krajobrazowego Dolina Noteci. Obszary te mają łączyć ochronę walorów przyrodniczych danego miejsca z możliwością rozwoju turystki.

-Połączenia działalności człowieka i ochrony krajobrazu dla tego zrównoważonego rozwoju i taka jest idea i zarówno granice są rysowane z ogromnym rozsądkiem jak i spoglądanie na ewentualne zakazy czy też możliwości promocyjne - tłumaczy dr Paweł Owsianny, kierownik Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile

Z tego też względu trwają konsultacje z przedstawicielami gmin na ternie, których miałyby powstać parki krajobrazowe. Ostateczna decyzja o utworzeniu dwóch parków należeć będzie do marszałka województwa wielkopolskiego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group