Przed nami superzaćmienie Księżyca

20.01.2019   Autor: Adam Pelczyk
---

Najbliższej nocy nastąpi prawdziwa gratka dla miłośników wydarzeń astronomicznych. Nad ranem pojawi się okazja do obserwowania całkowitego zaćmienia Księżyca. W regionie będziemy mieć możliwość zobaczenia niemal wszystkich faz tego zjawiska.

Zaćmienia Srebrnego Globu nie należą do specjalnie rzadkich zdarzeń. Pojawiają się w chwili, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się w jednej lub niemal jednej płaszczyźnie. Naturalny Satelita jest wtedy w stożku całkowitego cienia lub analogicznie półcienia naszej planety. Takie sytuacje występują niemal każdego roku. Ostatnio z całkowitym zaćmieniem mieliśmy do czynienia 6 miesięcy temu, jednak ze względu na znaczną odległość Księżyca w tamtym czasie, nie było ono aż tak spektakularne. Teraz pokryje się z momentem styczniowego perygeum. Oznacza to, że Srebrny Glob znajdzie się w najbliższym w tym miesiącu położeniu Ziemi - jego odległość wyniesie około 357 tys. km. Właśnie ze względu na „niewielki” dystans, zjawisko określane jest jako superzaćmienie.

W Polsce zaćmienie rozpocznie w poniedziałek nad ranem, o godzinie 4:34. O 5:42 zapoczątkowana zostanie faza całkowita. Potrwa ona około godziny. Maksimum zjawiska nastąpi o 6:12. W Pile Księżyc nad horyzontem będzie widoczny do 7:12. Dostaniemy zatem możliwość obserwacji niemal pełnego przebiegu zaćmienia.

Aktualnie w mediach słyszy się o również o określeniu tzw. „wilczej pełni” i „krwawego Księżyca”. Pierwszy termin stosowany jest do nazywania styczniowej pełni. Stwierdzenie to pojawiło się w średniowieczu i nawiązywało do wycia wygłodniałych wilków. Drugie nazwa z kolei odnosi się do koloru pojawiającego się podczas zaćmienia. Czerwona barwa związana jest z załamaniem i rozproszeniem promieni słonecznych przez ziemską atmosferę, w chwili gdy Księżyc schowany jest za Błękitną Planetą.

Nasze położenie geograficzne pozwoli w tym roku na podziwianie tego wyjątkowego zjawiska astronomicznego. Jednak to, czy je dostrzeżemy, zależne jest również od pogody. Prognozy na najbliższą noc są stosunkowo niepewne. Opady w regionie nie są przewidywane, ale z zachmurzeniem może być różnie. W wielu miejscach powinno być na ogół pogodnie, jednak lokalnie nie jest wykluczone pojawienie się chmur piętra niskiego, które mogą nieco pokrzyżować plany. W przypadku wystąpienia rozpogodzeń, przy wychodzeniu na zewnątrz, należy pamiętać o cieplejszym okryciu, gdyż temperatura może spadać poniżej -5 stopni.

Pozostaje zatem trzymać kciuki za rozwój korzystnej dla nas aury. Następna szansa na zobaczenie zaćmienia Księżyca nastąpi 16 lipca br. Będzie ono zjawiskiem częściowym podczas którego tarcza naszego Naturalnego Satelity zostanie zasłonięta w 65 procentach.

Jeżeli chcecie się podzielić z nami ciekawymi zdjęciami i spostrzeżeniami pogodowymi to zachęcamy do wysyłania ich na adres: a.pelczyk@tvasta.pl

Źródło: asta24.pl, Przyroda, Pogoda, Klimat, cybermoon

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group