Wreszcie powstanie obwodnica Łobżenicy?

20.04.2018   Autor: Jakub Sierakowski
---

Czy mieszkańcy Łobżenicy doczekają się obwodnicy? Wiele wskazuje na to, że tak. Deklarację w tej sprawie złożył Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Wąskie, jednokierunkowe ulice czy znaki zakazu na każdym kroku. Tak wygląda rzeczywistość w centrum miasta. Nic dziwnego, że temat obwodnicy nie jest obojętny mieszkańcom.

- Wydaje mi się, że to jest dobry pomysł, gdyż tutaj są wąskie uliczki i przede wszystkim samochody ciężarowe powinny omijać nasze miasto. No to już by mogło być dawno uszykowane, tylko zawsze jest tłumaczenie, że pieniędzy nie ma. A przydałoby się, pewnie, bo przecież zrujnują do końca te domy - mówią mieszkańcy Łobżenicy.

Domy wyjątkowe, bo zabytkowe i pozostające pod ścisłą ochroną konserwatora zabytków. Wpływ na ich niszczenie ma także specyficzna architektura w mieście.

- Ulice są bardzo wąskie. Miasto właściwie ma dosyć skomplikowaną architekturę ulic. Często mnie zaczepiają i pytają, w którą stronę pojechać do Złotowa, do Wyrzyska. Gdyby była obwodnica, nie byłoby tego problemu - tłumaczy Maria Szemiel z Towarzystwa Przyjaciół Łobżenicy.

Problem jednak jest, bo wąskimi i zabytkowymi uliczkami jeżdżą nawet samochody ciężarowe. Prowadzone od kilku lat rozmowy z władzami województwa, przyniosły w końcu efekty.

- Natężenie ruchu w kierunku Chojnic i Gdańska jest ogromne i żeby uratować to dziedzictwo, przede wszystkim kulturowe, to „walka” o tę obwodnicę jest dla nas niesamowicie ważna i cieszę się, że powstał właściwie pierwszy w historii poważny dokument, który nadaje już pewne procedury - zapewnia Piotr Łosoś, burmistrz Łobżenicy.

Te procedury to wpisanie budowy obwodnicy do planu transportowego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, co jest milowym krokiem w historii starań o rozpoczęcie tej inwestycji.

- Kolejnym etapem, kolejną decyzją, to będzie podjęcie decyzji finansowych, na które dziś być może troszeczkę za wcześnie, ale sądzę, że przyszły rok powinien przynieść rozstrzygnięcie i pomimo że nie jest to droga o największym w województwie natężeniu ruchu, to jednakowoż ze względów szczególnej zabudowy, społecznych, ta obwodnica musi powstać - zapewnia Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Jednak nie ma na razie konkretnych terminów. Według wstępnych założeń obwodnica Łobżenicy ma mieć 5 kilometrów długości i kosztować około 40 milionów złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group