Chcą powiatu trzcianeckiego

09.07.2017   Autor: Klaudia Michalska
---

Utworzenia powiatu trzcianeckiego, takie są oczekiwania komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Trzciance. Do burmistrza i Rady Miejskiej Trzcianki dotarło pismo w którym to trzcianeccy działacze PiS nawołują do ponownego utworzenia odrębnego powiatu.

Jeszcze 43 lata temu istniał powiat trzcianecki. Po reformie administracyjnej w 1975 roku powiat wszedł w skład województwa pilskiego, a po 24 latach dawne powiaty trzcianecki i czarnkowski zostały połączone. Obecnie Trzcianka jest największym miastem powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Miasto zamieszkiwane jest przez ponad 20 tysięcy osób. Teraz wielu z nich chce powrotu do przeszłości sprzed 43 lat.

- Przecież x czasu było cały czas, że Trzcianka była powiatem i powinno być a nie wszystko, dotacje idą na Czarnków a w Trzciance dostajemy tylko ochłapy.
- Trzcianka, Czarnków razem i tu trzeba dzielić budżetem. A tak by Trzcianka miała swoje.
- No wszystko do Czarnkowa jechać do urzędów. Lepiej żeby było tu na miejscu.
- mówią mieszkańcy Trzcianki

Krzysztof Czarnecki burmistrz Trzcianki, a zarazem szef pilskiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości popiera pomysł swoich partyjnych kolegów. W mieście jest m.in. sąd, prokuratura, jednostka Państwowej Straży Pożarnej, komisariat policji. Istnienie tych miejsc mogłoby znacznie zmniejszyć koszty przekształcenia gminy w powiat. Według władz miasta...

- Powiat jest bardzo rozległy i sądzę, że my jako miasto moglibyśmy się jeszcze bardziej zaangażować. Moglibyśmy swobodnie utworzyć filie i w Wieleniu, i Krzyżu a przypomnę, że układ komunikacyjny między tymi gminami, a Trzcianką to jest, oprócz linii autobusowej, to jest także linia kolejowa. Czyli ten dostęp obywatela do siedziby powiatu byłby o wiele sprawniejszy niż na dzień dzisiejszy. - tłumaczy Krzysztof Czarnecki, burmistrz Trzcianki

Plusy i minusy w podziale obecnego powiatu widzą także mieszkańcy Czarnkowa.

- Każdy zarządza wtedy własnymi pieniędzmi, własne inwestycje, własne decyzje podejmuje.
- Dwa powiaty to znowu się zwiększy administracja, fakt że to są rynki pracy ale nieproduktywne
- Teraz jest czarnkowsko-trzcianecki i jest dobrze.

Rękę na pulsie trzyma jednak obecny starosta czarnkowsko-trzcianecki. Tadeusz Teterus do listu Prawa i Sprawiedliwości podchodzi z dystansem.

- Aby wniosek był realny to trzeba sobie zadać pytania czy w tym wniosku wnioskodawcy widzą podział gminy Trzcianka na dwa organizmy, czyli miasto i gminę. Z kim się chce tworzyć powiat? Czyli nie ma partnerów do tworzenia powiatu.- mówi Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko-trzcianecki

Obecnie miastem i gminą Trzcianka zarządza sam burmistrz. Aby powstał powiat trzeba by było utworzyć odrębne urzędy i wyłonić w wyborach powszechnych wójta, radę gminy, a następnie starostę i radę powiatu.
Teraz burmistrz Trzcianki chce wysłać pismo do premier Beaty Szydło, aby jej administracja przeanalizowała pomysł powstania nowego powiatu trzcianeckiego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group