Asta Video Fest

Obchody 20. rocznicy urodzin Konstytucji

04.04.2017   Autor: Klaudia Michalska
---

W Pile odbyła się demonstracja z okazji 20 rocznicy uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polski. Kilkadziesiąt osób głośno wyrażało swój sprzeciw wobec obecnym działaniom rządu.

20 lat temu Zgromadzenie Narodowe uchwaliło Konstytucję III RP. Polacy zatwierdzili ustawę zasadniczą w referendum, choć Kościół wspierany przez prawicę rozdzierał szaty niczym Rejtan. Tymczasem Konstytucja RP uchwalona przez lewicę i centrum w dużej mierze utrwaliła konserwatywny model społeczeństwa. 20 lat od tamtych wydarzeń, w Pile odbyła się pikieta z okazji urodzin Konstytucji.

- Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali,

 wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, 

jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej - to fragment preambuły Konstytucji Rzeczpospolitej Polski z dnia 2 kwietnia 1997 roku. Dziś, zdaniem zgromadzonych wiele jej zapisów jest łamanych.

- Źle się stanie jeśli wstęp, preambuła zostanie przez rządzących złamana. Mam nadzieje, że do tego nie dopuścimy, że te wszystkie wartości zostaną zachowane. Opanowywane są przez rządzących wszystkie wolne przestrzenie, które są naszym wielkim dziedzictwem - mówi Franciszek Langner, legenda pilskiej Solidarności.

Zdaniem zgromadzonych znamion łamania Konstytucji jest więcej. To między innymi odmowa stosowania ustawy poprzedniego Sejmu o wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego, naruszenie trójpodziału władzy, czy nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

- W dzisiejszych czasach kompletnie nie jest przestrzegana Konstytucja, zresztą wczoraj, czy przedwczoraj pan prezes Kaczyński wspomniał też, że należy ją zmienić. Tak naprawdę to Trybunał Konstytucyjny jest sparaliżowany. Jest zamach na niezawisłość sądów - dodaje Izabela Milewska, koordynatorka KOD w Pile.

Na placu Konstytucji 3 Maja zgromadziło się kilkadziesiąt osób, które głośno wyraziły sprzeciw wobec tego, co dzieje się obecnie w Polsce.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group