Ambasada Rosji pokrzyżowała plany Trzcianki

12.09.2016   Autor: Redakcja

Jest odpowiedź strony rosyjskiej na wniosek trzcianeckiego samorządu o przeniesienie mauzoleum żołnierzy Armii Czerwonej z centrum miasta. Ambasada Federacji Rosyjskiej nie widzi żadnych podstaw, by taka operacja mogłaby być przeprowadzona.

Urząd Miejski w Trzciance otrzymał właśnie pismo z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (to ono pośredniczyło w kontakcie samorządu ze stroną rosyjską. Odpowiedź nie zostawia żadnych wątpliwości:

"Nawiązując do wcześniejszej korespondencji w sprawie przeniesienia szczątków żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej pochowanych w mauzoleum w Trzciance, uprzejmie informuję, że Ambasada Federacji Rosyjskiej, powołując się na zapisy Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji, powiadomiła Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że "nie widzi podstaw dla zlikwidowania mauzoleum i przeprowadzenia ekshumacji zwłok żołnierzy radzieckich".

Odpowiedź strony rosyjskiej z pewnością mocno pokrzyżowała plany trzcianeckiego samorządu, związane z rewitalizacją centrum miasta. Zgodnie z założeniami tego przedsięwzięcia, mauzoleum żołnierzy radzieckich miało zniknąć z placu Pocztowego w Trzciance, a szczątki pochowanych tam żołnierzy planowano przenieść w godne miejsce na cmentarzu.

Na razie nie wiadomo, jaka będzie reakcja miejscowych samorządowców na odpowiedź ambasady. Wiadomo za to, że na wtorek (jutro) burmistrz Trzcianki zaprasza mieszkańców miasta na debatę na temat mauzoleum. Spotkanie zorganizowane zostanie w ratuszu, rozpocznie się o godz.12. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group