Dziś święto sołtysa i sołtyski

11.03.2016   Autor: AK
---

Dziś Dzień Sołtysa. Z tej okazji wszystkim sołtysom składamy życzenia zdrowia i wytrwałości w pracy.

A praca ta wcale nie jest łatwa. Do sołtysa należy obowiązek zbierania podatków od rolników, choć już teraz coraz więcej z nich płaci drogą elektroniczną. Gospodarze wsi mają więc inne obowiązki. Są też pośrednikami, pomiędzy swoją społecznością, a wójtami i burmistrzami. - Dobry sołtys to połowa sukcesu. W takiej wsi, gdzie sołtys jest zaangażowany w sprawy lokalne, więcej można zdziałać, bo nie każda wioska ma swojego przedstawiciela w radzie gminy, ale każda ma swojego sołtysa – tłumaczy Stefan Kitela, burmistrz Krajenki.

To właśnie Krajenka miała przez 53 lata jednego sołtysa, a właściwie sołtyskę. Stefania Brzeczkowska, pełniła tę funkcję najdłużej w kraju. - Ona zawsze była bardzo oddana ludziom, wiele robiła dla rolników. Dziś pani Stefania jest już bardzo schorowana i się już tak nie udziela, ale wszyscy o niej zawsze bardzo ciepło mówią – dodaje burmistrz.

Coraz więcej pań bywa też wybieranych na tę funkcję. - Dla mnie najważniejszym zadaniem jest integracja mieszkańców, bo jeśli nie ma poparcia mieszkańców dla inicjatyw, niewiele da się dla wsi zrobić – mówi Alicja Pietrzak, sołtys wsi Augustowo.

I tego właśnie wszystkim sołtysom i sołtyskom w dniu ich święta życzymy.

Fot. Alicja Pietrzak, sołtys wsi Augustowo

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group