21. Europejski Festiwal Filmowy w Koszalinie „INTEGRACJA TY I JA”

09.09.2024   Autor: Redakcja
1128---169
Pięć filmów z europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja już w najbliższy wtorek. Darmowe pokazy filmów odbędą się w Regionalnym Centrum Kultury w Pile. Początek seansów o godz. 18.00. 

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja od 2003 roku łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową. W tym roku jury oceniało 37 filmów. 

- Festiwal konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Uczą nas tego goście festiwalu, osoby z niepełnosprawnością – artyści, sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, designerzy - czytamy na stronie festiwalu. 

Nagrodę publiczności zdobył film „Ania z Piekielnika”, w reżyserii Moniki Mieleń. Intymny film o niezwykłej relacji matki i córki. Matka jest niezwykła, urodziła się bez ramion. To film o sile życia i jego nieustającym pięknie. O radości życia i wewnętrznej kobiecej sile. A także o zachwycie nad pięknem świata. Ten film otworzy pokaz w Pile. 

Motyla w kategorii film amatorski zdobył Tomasz Łukianowski za film „Wspomnienia”„Szumy i fonie” w reżyserii Piotra Kamińskiego zdobył pierwszą nagrodę wśród filmów fabularnych oraz nagrodę jury młodzieżowego. Motyla 2024 w kategorii dokument jury przyznało Małgorzacie Kozerze za film „Twarze Agaty”. Agata, bohaterka filmu miała 16 lat, gdy powiedziano jej, że wkrótce umrze. Przeszła kilkadziesiąt operacji w obrębie twarzy, doświadczyła bólu, lęku, samotności. Ale żyje i kocha życie. Film o mocy tworzenia, o kruchości i sile, o umieraniu i odradzaniu się, oraz o zwycięstwie, które nie jest wygraną. Ten obraz zakończy pilski pokaz. 
Film z WTZ w Morzewie z główną nagrodą na festiwalu Integracja 

W Regionalnym Centrum Kultury zobaczymy jeszcze trzy filmy. „Mama wraca” w reżyserii Mikołaja Janika. Film odpowiada na pytanie: czy da się podróżować w miejscu? Czy da się zastąpić himalajskie przestrzenie beskidzkimi pagórkami? Odkąd na świat przyszła Wiktoria – chora na dziecięce porażenie mózgowe – jej mama Weronika mierzy się z tymi pytaniami, próbując odnaleźć dawne pasje w nowym życiu z córką.

„Miasto jeży” w reżyserii Mateusza Rybińskiego - to wyjątkowy film tylko w języku migowym, nie ma tu napisów i jest to zabieg celowy. Obraz opowiada historię nowego pacjenta, który trafia do ośrodka leczenia uzależnień dla głuchej młodzieży. Na drodze jego terapii staje rodzące się, ciężkie do nazwania, uczucie do długo przebywającej już tam dziewczyny. 

„Tandem” to 6 minutowy film Katarzyny Lewek. Bohaterem jest Antek, który żyje jak w klatce. Stary, stacjonarny rower, dwie myszki i tapczan, to cały jego świat. Świat kogoś, kto już pewnie nigdy nie będzie chodzić. Jednak pewnego dnia niespodziewana wizyta przypomina mu o starej pasji, a kumpel wyciąga go na zewnątrz, by spróbować jazdy w tandemie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group