Modelarze z całego kraju rywalizowali w Pile

02.07.2024   Autor: Artur Maras
1448---526

Mistrzostwa Polski modeli swobodnie latających odbyły się w weekend na pilskim lotnisku. W zawodach udział wzięło 80 najlepszych zawodników z całej Polski.  

Zawodnicy i działacze przekonują, że ta modelarstwo to pasja, która wciąga... 

- Jak każdy sport. Każda dyscyplina. Dziewczynka, która startuje od nas po raz pierwszy i zrobiła tzw. maksa, czyli zdobyła maksymalną liczbę punktów, tak ją to podbudowało, że do wieczora by latała. Typowe objawy sportu - mówi Ryszard Lewandowski, prezes Pilskiego Klubu Modelarzy Lotniczych, współorganizator zawodów .  

Choć jak podkreślają uczestnicy zawodów, nie tylko o współzawodnictwo tu chodzi.  

- Nawet jeśli na zawodach pojawia się ten przyjemny dreszczyk rywalizacji, to po zawodach nie ma takiej segregacji na kluby, wygranych i przegranych, tylko wszyscy się integrują i rozmawiają. Wystarczy się rozejrzeć po lotnisku. Widzimy młodzież, za chwilę starszych zawodników. To jest sport dla każdego -  podkreśla Marcel Mandziak, uczestnik zawodów.    

 - Kadłub to najważniejsza część. Później robi się z drewna skrzydła. Można je zrobić, jak się chce. Są różne sposoby. Trzeba dużo trenować, dużo się uczyć, żeby to wszystko zrozumieć - informuje Eryka Kostka, uczestniczka zawodów. 

 

Tak, aby skonstruowany model jak najdłużej utrzymywał się w powietrzu. Przed wypuszczeniem modelu z linki lub przy pomocy elektrycznego silniczka, trzeba wyczekać odpowiedni moment.  
 
- Kiedy z ziemi odrywa się tzw. Ciepłe powietrze, czyli komin termiczny. Możemy to zaobserwować na co dzień patrząc na ptaki, np. na bociany, które jak zobaczymy nie machają skrzydłami, krążą, a lecą do góry i nie spadają na dół - mówi Norbert Suwała, sędzia główny zawodów.  

Skonstruowane przez zawodników modele musiały utrzymać się w powietrzu przez określony kategorią czas. W weekendowych zawodach udział wzięło 80 zawodników z całej Polski.  

   

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group