Warsztaty z gotowania i niemarnowania - VIDEO

27.10.2023   Autor: Kamil Kończewski
969---721
Jak robić racjonalne zakupy spożywcze i jak przygotowywać posiłki, aby to co zostało mogło posłużyć do kolejnego dania? O tym wszystkim mogli się dowiedzieć podczas specjalnych warsztatów uczniowie oraz seniorzy z Wałcza. 

Wciąż marnujemy bardzo dużo żywności. Pomimo że w ostatnim czasie ceny artykułów spożywczych mocno podrożały to i tak wiele artykułów po terminie ląduje na śmietniku. Statystyki są zatrważające.   

- W tej chwili badania mówią, że 1,3 miliarda ton żywności marnuje się na całym świecie. A 60 proc. żywności, która się marnuje w Polsce jest wyrzucana przez konsumentów - przypomina Emil Żerebiło, zastępca dyrektora Pilskiego Banku Żywności. 

By do tego nie dopuścić należy planować zakupy. Pomaga w tym robinie listy produktów, które są nam niezbędne w kuchni.  


 
- Ułatwi to nam i skróci czas zakupów, bo kupimy tylko te rzeczy, które są nam potrzebne. A nie to co nam wpadło w oko. Poza tym kupimy tylko tyle ile potrzebujemy. Nie kupimy za dużo - przekonuje Leonarda Maciejewska, instruktor żywienia. 
 
I nie kupujmy na zapas, bo często te produkty potrafią zalegać na dolnych półkach nawet latami. To kolejny ważny punkt racjonalnych zakupów. Niemarnowanie żywności to też wykorzystanie jedzenia gotowanego na co dzień.  Z pozostałych po obiedzie ziemniaków, kaszy czy ugotowanych warzyw możemy zrobić sałatki i pasty jarzynowe, a także...  
- Najbardziej prosta zapiekanka “Co się nawinie”. Co nam zostało do brytfanki. Przygotowujemy takie...rozbełtane jajko ze śmietaną. Nalewamy, zapiekamy. Mamy świetne danie na kolację - dodaje Leonarda Maciejewska. 

Projekt Federacji Banków Żywności “Samorządy nie marnują” koordynowana jest przez Urząd Miasta w Wałczu i w ramach niego odbędą się kolejne spotkania, które będą łączyć wiedzę teoretyczną z praktyczną.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group