Terytorialsi podsumowują rok. 800 nowy rekrutów

05.01.2023   Autor: Redakcja
1209---91
800 ochotników dołączyło do wielkopolskich terytorialsów w minionym roku. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej podsumowuje rok. Żołnierze WOT brali udział w operacjach wspierających administrację publiczną i społeczności lokalne.

W ubiegłym roku brygada powiększyła się o piąty batalion lekkiej piechoty: 152. W Krośnie Odrzańskim. W szeregi wielkopolskiej „Dwunastki” na terenie Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej w minionym roku wstąpiło ponad 800 ochotników. Cała formacja przyjęła zadania niemilitarnej części zarządzania kryzysowego w MON.

Działania rekrutacyjne prowadzone były we wszystkich brygadach OT. Założony cel został osiągnięty już w listopadzie. Jednak proces rekrutacyjny nadal trwał. Pod koniec roku WOT przekroczyły liczebnością 36 tys. żołnierzy, w tym blisko 32 tys. ochotników oraz ponad 4 tys. żołnierzy zawodowych. Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem również u kobiet, które stanowią ponad 20 proc. formacji. Średnia wieku żołnierza OT to 33 lata - informuje por. Anna Jasińska- Pawlikowska, rzecznik 12WBOT. 

Aby trafić w szeregi wielkopolskiej brygady, należy odbyć szkolenie podstawowe lub wyrównawcze. Takich szkoleń w ciągu roku było osiem i tyle samo przysiąg wojskowych. Jedna, po 25 latach przerwy była w Pile. 
Umiejętności, które terytorialsi zdobywają podczas ćwiczeń rotacyjnych pomagają również w życiu codziennym.

- Okazuje się, że wielkopolscy terytorialsi często znajdują się pierwsi na miejscu wypadków i tragicznych zdarzeń i udzielają pierwszej pomocy. Żołnierze 12. WBOT uczestniczyli w wielu kursach organizowanych przez Wojskowe Akademie i Szkołę Podoficerską „Sonda”. Kształcenie kadry oficerskiej w ramach kursu „Agrykola” odbywało się w Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych. Żołnierze wielokrotnie brali udział w szkoleniach z medycyny pola walki. Dodatkowo, brygada uczestniczyła w ćwiczeniach m.in. z partnerami z USA - dodaje rzeczniczka. I dodaje: - Za nami kolejny rok operacji „Silne Wsparcie”. Żołnierze wielkopolskiej brygady (podobnie jak całe WOT), wspierali (i nadal wspierają) funkcjonariuszy Straży Granicznej na wschodzie naszego kraju. Do wsparcia z powietrza zaangażowano Bezzałogowe Statki Powietrzne FlyEye również z 12. WBOT, które posiada na wyposażeniu Grupa Rozpoznania Obrazowego.

W ostatnim roku, gdy wybuchła wojna w Ukrainie terytorialsi wspierali punkty relokacji uchodźców i punkty informacyjne. Zapewniali też transport uchodźcom wojennym do miejsc na terenie całego kraju.

fot. 12 WBOT

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group