Brakuje leków. Kłopot mają pacjenci przewlekle chorzy

30.11.2022   Autor: Artur Maras
---
W aptekach wciąż brakuje leków. Choć niektóre antybiotyki są już dostępne, to nadal nie ma farmaceutyków na wiele chorób przewlekłych. Pacjenci często są albo odsyłani z aptek z kwitkiem, albo na lek muszą czekać nawet wiele tygodni.  
 
Brakuje morfiny, która uśmierza ból pacjentów onkologicznych, gdy nic innego już nie pomaga. Pilskie Hospicjum ma jej zapas, jednak podopieczni hospicjum domowego, takiego komfortu nie mają. 
 
- Tutaj jest naprawdę duży problem, przede wszystkim, jeśli chodzi o morfinę szybkodziałającą, morfinę o przedłużonym działaniu w tabletkach. Szczególnie nie ma małych dawek - potwierdza Alicja Graczyk, dyrektor Hospicjum w Pile. 
 
Lista jest jednak znacznie szersza. Aptekarze nie pamiętają, aby tyle razy musieli mówić klientom, że czegoś nie ma...  
 
- Zdarza nam się dość często taka sytuacja, wtedy zwyczajowo staramy się proponować zamienniki. Część pacjentów, chce, część nie lubi i woli szukać i szukają wtedy - mówi Jan Hofmann, kierownik apteki w Ujściu.  
 
Nie wszystkie leki jednak takie zamienniki mają. Wtedy pacjenci muszą czekać. Czasem miesiąc i dłużej. Tak było w przypadku preparatów na ADHD. Inni szukają pomocy w innych miastach. Niestety nie wszyscy pacjenci mają tyle szczęścia, bo hurtownie w całym kraju świecą pustkami.  
 


- Na podstawie ostatniego zamówienia z piątku, kiedy miałem dyżur w aptece, na ponad 300 pozycji, aż 80 pozycji to były braki w hurtowni, przy czym to nie były braki w jednej hurtowni, a w trzech - przyznaje farmaceuta Kordian Dryka. 
 
Brakuje wielu podstawowych leków na cukrzycę, astmę, nadciśnienie, padaczkę, alergię czy tych wykorzystywanych w terapiach hormonalnych oraz onkologicznych. 
 
- Czym jest to powodowane? Na pewno konflikt na Ukrainie jest problemem, dlatego, że dużo substancji i produkcji poszło do Rosji. Są zaburzone szlaki dostępności, jest problem z transportem substancji tzw. API z Indii czy Chin - dodaje farmaceuta.  
 
Sytuacji nie poprawia fakt, że z obawy o brak kontynuacji leczenia, niektórzy pacjenci wykupują je na zapas. Wiele z nich jest także wywożona za granicę. Dobra informacja jest taka, że na apteczne półki wróciły niektóre antybiotyki. Pytanie na jak długo? 
 
- Jednego dnia jest ten lek a drugiego nie ma. Więc ja tak naprawdę wypisując leki nie wiem, czy on będzie dostępny w aptece czy nie - tłumaczy Iwona Leśniewska, lekarka rodzinna. 
 
Życie pacjentom mógłby ułatwić elektroniczny system informujący lekarzy jakich leków w danym momencie brakuje.  
 
- Taki dostęp byłby dla nas oczywiście ułatwieniem, bo moglibyśmy sprawdzić czy wypisując ten lek, recepta będzie do zrealizowania - dodaje Iwona Leśniewska. 
 
Resort zdrowia cały czas zapowiada jego powstanie. Niestety wciąż na zapowiedziach się kończy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group