Grad medali wałeckich kajakarzy podczas Mistrzostw Europy!

22.08.2022   Autor: Redakcja
1162---392
Ogromnym sukcesem dla polskich kajakarzy zakończyły się Mistrzostwa Europy w Monachium. Wielu z nich to absolwenci i wychowankowie wałeckich klubów i szkół.

Na początku sierpnia informowaliśmy o ogromnym sukcesie wałeckiej kajakarki. Karolina Naja została dwukrotną mistrzynią świata w kajakowej dwójce i czwórce. Teraz w Monachium dwukrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium podczas Mistrzostw Europy. W finale K2 na 500 metrów wałczanka wspólnie z Anną Puławską nie dały szans rywalkom. Za swoimi plecami zostawiły o ok. 1 sek. Belgijki i Niemki. Nie zmienił się zatem skład podium względem rozgrywanych na początku sierpnia mistrzostw świata. Wówczas również to biało-czerwone okazały się najlepsze, ale srebro przypadło kajakarkom z Niemiec, a brąz Belgijkom.

W niedzielę te same zawodniczki wspólnie z Adrianną Kąkol i Dominiką Putto sięgnęły po złoto w konkurencji K4 na 500 metrów. Polki wygrały z blisko 2,5-sekundową przewagą nad Dunkami. Brąz wywalczyły Węgierki.

Karolina Naja jest absolwentką Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Wałczu. Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wraz z Anną Puławską wywalczyła srebrny medal w konkurencji K2 na 500m. Na tym samym dystansie dołożyła brązowy medal w kajakowej czwórce wraz z Anną PuławskąJustyną Iskrzycką i Heleną Wiśniewską. W 2012 roku w Londynie oraz w 2016 roku w Rio de Janeiro sięgnęła po brąz w dwójce z Beatą Mikołajczyk (teraz Rosolską). Żadna inna polska kajakarka nie może pochwalić się takim dorobkiem.
Poza medalami igrzysk olimpijskich Karolina Naja zdobyła 14 medali mistrzostw świata i 12 medali mistrzostw Europy. Obecnie reprezentuje barwy KS Posnania. Mieszka w Wałczu.

Łącznie podczas Mistrzostw Europy w Monachium polscy kajakarze zdobyli trzynaście medali, w tym cztery złote. Medalistami zostali również absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Wałczu. Wiktor Głazunow (wychowanek UKS Victoria Wałcz, wychowanek trenera Bogdana Hertela) i Tomasz Barniak wywalczyli srebro w kanadyjkowej dwójce na dystansie 500 metrów. Krążki tego samego koloru zdobyła Justyna Iskrzycka na dystansie nieolimpijskim - 1000 m w jedynce oraz w parze z Katarzyną Kołodziejczyk, również na 1000 metrów.