Piła zawiesza współpracę z rosyjskimi miastami partnerskimi

03.03.2022   Autor: Artur Maras
---282

Piła zawiesiła współpracę z dwoma rosyjskimi miastami z którymi współpracowała od kilkunastu lat. Ma to być symboliczny, ale znaczący gest. Podobny krok tyle, że z białoruskim miastem Nieśwież rozważa Złotów.  
 

O wypowiedzenie umów partnerskich dwóm rosyjskim miastom apelowali do prezydenta Piły m. in. poseł Marcin Porzucek czy starosta pilski Eligiusz Komarowski. -O to, aby zweryfikował i tak naprawdę rozwiązał umowy partnerskie z dwoma rosyjskimi miastami z którymi gmina Piła ma umowy partnerskie – to jest miasto Kronsztadt i Dmitrow po to, żeby pewną symboliką dać wyraz dezaprobaty dla tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą - powiedział starosta pilski. 

O to, aby zweryfikował i tak naprawdę rozwiązał umowy partnerskie z dwoma rosyjskimi miastami z którymi gmina Piła ma umowy partnerskie – to jest miasto Kronsztadt i Dmitrow po to, żeby pewną symboliką dać wyraz dezaprobaty dla tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Oba miasta leżą w zachodniej Rosji. Kronsztadt to niemal o połowę mniejsza od naszego miasta, portowa miejscowość niedaleko Petersburga. To pierwsze partnerskie miasto Piły leżące za granicą. Samorządy podpisały umowy o współpracy kulturalnej, sportowej i gospodarczej w 1993 roku. Drugie miasto, czyli Dmitrow leży niedaleko Moskwy i liczy niemal 8o tys. mieszkańców. Współpracę z tą miejscowością gminny samorząd podpisał w 2005 roku. W poniedziałek prezydent podjął decyzję nie o zerwaniu stosunków z tymi miejscowościami, ale o ich zawieszeniu. -Chcemy w ten sposób docierać do wszystkich, którzy tam mieszkają. Mamy wiele innych kontaktów i nasze pisma będziemy rozsyłać nie tylko drogą formalną, bo to oczywiście pójdzie do mera, ale wysyłać również wszelkimi możliwymi kanałami - poinformował prezydent Piły Piotr Głowski


 
Miasto w oficjalnym piśmie opisuje aktualną sytuację na Ukrainie oraz apeluje do sumienia Rosjan. -[…] My, mieszkańcy Piły będziemy wspierać Ukraińców w ich słusznej sprawie. Ale wierzymy, że ludzi dobrej woli w Pana ojczyźnie i mieście jest więcej i wspólnymi siłami doprowadzimy do wycofania się wojsk rosyjskich z Ukrainy. Proszę, aby i Pan wspólnie z mieszkańcami Kronsztadu/Dmitrowa dał wyraz swojemu człowieczeństwu i podjął wszelkie możliwe działania, by ta bezsensowna, okrutna napaść się zakończyła - czytamy. 
 

Oświadczenie w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej jednogłośnie przyjęła również Rada Miasta Piły. Z kolei Złotów po apelu radnego Łukasza Piosika, rozważa zawieszenie współpracy ze swoim parterem z Białorusi, która trwa od 1999 roku. -Mocno ukarze to samych mieszkańców tego Nieświeża i partnerów, których relacje przez lata się wypracowały, ale rozumiem, że to jest czas na gesty i myślę, że te decyzje zostaną przez radnych podjęte. Moja opinia jest taka, że pomysł zawieszenia jest jakąś formą na tę chwilę - powiedział burmistrz Złotowa Adam Pulit.   


Póki co nie wiadomo jednak czy i kiedy miałoby się to stać. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group