Nawet 13 lat czeka się na mieszkanie komunalne w Pile

20.01.2022   Autor: Artur Maras
1036---1103
Ile trzeba czekać w Pile na mieszkanie komunalne? To zależy. Rekordziści czekają 13  lat. Są jednak i tacy, którzy mieszkanie dostaną znacznie szybciej, decydując się na remont zdewastowanego lokalu z gminnego zasobu.  
 
Agnieszka Brzezińska jest samotną matką z dwojgiem dzieci. Ma za sobą konflikt z prawem, ale chce stanąć na nogi. Jest na rencie. Na mieszkanie komunalne czeka od lat. 
 
- Cały czas czekam na to mieszkanie, aby dostać z miasta. Piszę co miesiąc pisma, żeby to jakoś przyspieszyć, żeby mieć gdzie mieszkać z tymi dziećmi, ale nie zmienia się nic - mówi Agnieszka Brzezińska, czeka na mieszkanie komunalne. 
 
Kobieta wynajmuje mieszkanie na wolnym rynku, ale kończą się jej pieniądze. 
 
- Jak nie będę miała gdzie iść to już na działkę się tylko udać i tam spać z dziećmi - dodaje kobieta. 

 
W podobnej sytuacji w Pile jest niemal 300 rodzin. Tyle bowiem wniosków o przydział mieszkania leży aktualnie na biurkach urzędników. Drogi do pozyskania gminnego lokum są dwie. Pierwsza to otrzymanie mieszkania z obowiązkiem wyremontowania go. Na wyłożenie kilkunastu tysięcy złotych na remont godzi się jednak niewielu oczekujących. Druga droga to... 
 
- Lista zarejestrowanych wniosków, czyli ktoś kto czeka na mieszkanie do zasiedlenia. MZGM wykonuje remont we własnym zakresie i my je proponujemy. Tych mieszkań naprawdę jest niewiele. To są pojedyncze sztuki - tłumaczy Edward Karnaś, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w UM w Pile. 
 
Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w remontach zdewastowanych mieszkań, ograniczają fundusze. Jak przekonuje dyrektor tej jednostki, byłoby ich więcej, gdyby tylko wszyscy lokatorzy płacili regularnie czynsz. Aktualne zadłużenie jest astronomiczne.  
 
- To cały czas jest kwota ponad 9 mln 200 tys. Złotych, aczkolwiek ona wyhamowała, bo w ostatnim roku spadła o niecałe 300 tys. zł i nie urosła - mówi Daniel Tomczyk, dyrektor MZGM w Pile. 
 
Piła ma do dyspozycji ponad 2 800 lokali komunalnych. Nie wszystkie to stary ponad stuletni zasób. Miasto buduje także nowe lokale komunalne.  

- Już w pierwszym budynku znajdowały się mieszkania komunalne. Mieszkańcy, którzy je dostawali przechodzili ze starych zasobów komunalnych do naszych TBS-owskich mieszkań, nie wpłacając partycypacji, która jest głównym naszym finansowym elementem - przypomina Remigiusz Dekarli, prezes TBS w Pile. 
 
Łącznie w zasobach TBS jest ich około 300. Lada moment ruszy budowa kolejnego bloku komunalnego przy ul. Kity na 33 mieszkania. To jednak nie zaspokoi potrzeb wszystkich osób na liście oczekujących.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group