Nie używaj tych kropli do oczu. Mogą być groźne dla zdrowia

09.11.2021   Autor: News4Media
742---184
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował, że z obrotu w całej Polsce zostały wycofane krople do oczu. Poniżej podajemy wszelkie informacje, które pomogą w zidentyfikowaniu wadliwego produktu leczniczego.

Stwierdzono obecność kryształków substancji czynnej
Do systemu Rapid Alert przeznaczonego do niezwłocznego przekazywania informacji o niebezpieczeństwie wpłynęło zgłoszenie od Europejskiej Agencji Leków o wykryciu kryształów substancji czynnej w powszechnie użytkowanej emulsji do oczu. Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął w obliczu zagrożenia decyzję o natychmiastowym wycofaniu produktu leczniczego z obrotu, o czym poinformował na Twitterze.

- Wystąpienie wady jakościowej w produkcie leczniczym z jaką mamy do czynienia w niniejszej sprawie (obecność kryształków substancji czynnej), nie wymaga dowodów przeprowadzonych na okoliczność możliwości wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, albowiem wystarczające jest już samo uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia. W tym znaczeniu inspekcja farmaceutyczna ma za zadanie reagować, gdy jest ono potencjalnie zagrożone – czytamy w treści dokumentu.
O jaki lek chodzi?
Poniżej przedstawione są szczegółowe informacje dotyczące rzeczonego preparatu. W przypadku, kiedy będą one pokrywały się z zakupionym już przez nas produktem, należy wstrzymać się od ich użytkowania ze względu na potencjalnie szkodliwy wpływ na ludzki organizm.

Nazwa produktu: Ikervis (Ciclosporinum), 1 mg/ml, krople do oczu, emulsja
Numer serii: 4N78E
Termin ważności: 05.2023
Podmiot odpowiedzialny: SANTEN Oy, Niittyhaankatu 20, 33720 Tampere, Finlandia

Należy pamiętać, że niewykorzystanych leków nie wolno wrzucać do kosza na odpady, a jedynie do specjalnych pojemników dostępnych we wszystkich aptekach. W przypadku dodatkowych pytań konsumenci mogą kontaktować się z wojewódzkim odziałem Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group