Budżet (nie)Obywatelski w Złotowie

23.10.2021   Autor: Jakub Sierakowski
---
Budżet Obywatelski w Złotowie zakończony. Mieszkańcy mogli głosować na 3 projekty. Mogli, ale tego nie zrobili, bo frekwencja wyniosła zaledwie nieco ponad... 1%. 
 
Tegoroczny budżet obywatelski wrócił do Złotowa po rocznej przerwie. Miasto przygotowało na to 300 tysięcy złotych, z czego na pojedynczą inwestycję mogło przypadać 75 tysięcy. Do finałowego, internetowego głosowania awansowały trzy projekty, bo tylko one spełniły wymogi formalne. Złotowianie mogli wyrażać swoje poparcie dla nich przez trzy tygodnie. I tu zaczynają się schody, bo oddano zaledwie 184 ważne głosy. A uprawnionych było ponad 17 500 osób. 
 
- Nie, nie słyszeliśmy o budżecie obywatelskimSłyszeć słyszałam, ale nic nie powiem o tym. Nie słyszałam, nie obiło mi się o uszy. Myślę, że budżet obywatelski jest dobry. Ludzie decydują, a nie ktoś inny. Od nas zależy, co może być w Złotowie i mamy prawo zagłosować na to, co może być w mieście. Tak żebyśmy też mieli w tym jakiś swój udział - mówią mieszkańcy Złotowa.
 
I to właśnie stanowi esencję budżetu obywatelskiego. Dlaczego więc frekwencja nie powaliła na kolana? Według burmistrza miasta, zabrakło rozreklamowania trzech finałowych zadań przez ich inicjatorów. Powód był jeden - każdy z nich był pewien, że ich propozycja niezależnie od liczby głosów, otrzyma dofinansowanie. Trzy inwestycje łącznie nie przekroczyły 300 tysięcznego budżetu. 
 
Może rzeczywiście trzeba będzie się temu przyjrzeć. Ja podejmę taką dyskusję, żeby zobaczyć, jak spowodować to, żeby aktywność była większa. Budżet obywatelski to okazja do budowania społeczeństwa obywatelskiego, zaangażowanego - ta rywalizacja powinna jednak być na jakimś poziomie - mówi Adam Pulit, burmistrz Złotowa. 
 
W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego, po 75 tysięcy otrzymają: grupa “Panna Kota” na projekt “Zadbany zwierzak”, czyli leczenie, sterylizację i czipowanie psów i kotów (także bezdomnych), Muzeum Ziemi Złotowskiej na turniej rycerski i mural Andrzeja Karola Grudzińskiego oraz inicjatywa “Chodź na dwór” na boisko do crossmintona. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group