Spotkanie z pisarką Elżbietą Cherezińską

15.07.2021   Autor: Redakcja
1500---375
Pisarka Elżbieta Cherezińska będzie gościem wydarzenia w ramach akcji Jelenie Czytają. Spotkanie autorskie odbędzie się w najbliższy piątek, 16 lipca o godz. 18.00 w Księgarni Locum w Wągrowcu.

Pochodząca z Piły teatrolożka i autorka powieści historycznych zaprosi też na wspólne czytanie swoich książek. Spotkanie można będzie oglądać też online na  profilu księgarni na Facebooku.  

Elżbieta Cherezińska - literacko debiutowała w 2005 roku książką napisaną wspólnie z Szewachem Weissem „ Z jednej strony, z drugiej strony”, która jest jedyną literacką biografią byłego ambasadora Izraela w Polsce. Kolejna książka „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum” stanowi literacki zapis wspomnień realiów łódzkiego getta od kulis.

Od 2009 roku tworzy powieści historyczne, opisujące wczesne średniowiecze. Jej książki historyczne stały się prawdziwymi bestselerami. 

„Północna droga” (czteroczęściowy cykl: Saga Sigrun (2009), Ja jestem Halderd (2010), Pasja według Einara (2011) oraz Trzy młode pieśni (2012) przybliża dzieje wikingów w X i XI wieku.

Na historii Piastów oparte są dwa inne cykle:
-  „Odrodzone królestwo” (Korona śniegu i krwi, 2012; Niewidzialna korona, 2014, Płomienna korona, 2017; Wojenna korona, 2019; Odrodzone królestwo, 2020) przenosi w czasy panowania Przemysła II, a potem Władysława Łokietka,
- „Harda Królowa” (2016) przybliża losy, mało znanej postaci: Świętosławy-Sygrydy, siostry Bolesława Chrobrego oraz królowej Danii, Szwecji i Norwegii.
Wielkopolska stała się m.in. także tłem, wydajnej w 2010 roku powieści „Gry w kości”, której akcja dzieje się, naprzemiennie, na dworze Bolesława Chrobrego i Ottona III oraz wiedzie do spotkania w Gnieźnie w marcu 1000 roku.

Odmienną tematykę ma, wydana w 2013 roku, książka „Legion” – umiejscowiona w czasach bliższych współczesności, bo podczas II wojny światowej, opowieść o Brygadzie Świętokrzyskiej, oraz „Turniej cieni” – historia z lat trzydziestych XIX wieku, ukazująca losy trzech Polaków, rozgrywająca się na Syberii, nad Morzem Czarnym i w dalekim Afganistanie.

- Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Jelenie Czytają. To wspólne czytanie w księgarniach północnej Wielkopolski, stanowiące nieustanną rozmowę o naszej historii, o kulturze i tożsamości, życiu codziennym oraz przyrodzie; bez podziałów, bo książki to przede wszystkim dobro, a nie towar - przypomina organizatorka akcji Jelenie Czytają Iwona Belter. 

Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

fot. cherezinska.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group