Jak w tym roku będą wyglądały procesje w Boże Ciało?

01.06.2021   Autor: Redakcja
1651---383
Władze kościelne nie wydały odgórnych wytycznych co do procesji w Boże Ciało. Każdy z biskupów decyduje o tym samodzielnie. Jak będą wyglądały procesje w Pile? 

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto kościelne obchodzone 60 dni po Wielkanocy. W 2021 roku wypada ono 3 czerwca. W Polsce parafie organizują tego dnia procesje. Zaznaczmy, że wierni nie mają obowiązku wzięcia w nich udziału, ale obowiązkowe jest uczestnictwo w mszy świętej. W tym roku - z powodu pandemii koronawirusa - wiele procesji ma być skromniejszych, a wierni mają maszerować w pobliżu swego kościoła, a nie jak bywało to wcześniej - wieloma ulicami. Episkopat nie wydał w tej sprawie odgórnego zarządzenia i każdy z biskupów sam decyduje o logistyce wydarzenia. 

Na przykład w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej biskup Edward Dajczak nie wydał żadnych specjalnych dyspozycji względem organizacji procesji w Boże Ciało. Księża winni stosować się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych związanych z pandemią - powiedział rzecznik diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ks. Wojciech Parfjanowicz. Niektórzy proboszczowie zorganizują procesje na placu przy kościele, inni wokół kościoła, a jeszcze inni tradycyjnie przejdą ulicami miasta. Jak to będzie wyglądało w Pile? 

W parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych na osiedlu Górnym po mszy o godz. 15.00, czyli ok. 16.00, wyruszy procesja eucharystyczna wokół kościoła.

Z kolei w parafii pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego na Zielonej Dolinie po zakończeniu mszy św. o godz. 11.00 odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem na placu, na wzór procesji rezurekcyjnej. Parafia informuje również, że z racji pandemii nie będzie głównej procesji. Z tego względu wyjątkowo Zmiana Tajemnic Różańcowych i możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu będzie w Starej Kaplicy w czwartek od godz. 9.00. Również w parafii św. Stanisława Kostki po mszy o godz. 12.00 odbędzie się procesja na placu przykościelnym. 
W parafii pod wezwaniem św. Antoniego w Pile po mszy św. o godzinie 13.00 odbędzie się procesja wokół kościoła. Ze względów organizacyjnych nie będzie przygotować ołtarzy. 

W parafii św. Rodziny po mszy o 11.00 ruszy procesja Bożego Ciała ulicami: Kilińskiego, Staromiejską, Okrzei, Sikorskiego, Kilińskiego. 

W parafii Miłosierdzia Bożego procesja w tym roku odbędzie się ulicami Śniadeckich i Królowej Jadwigi. Pierwszy ołtarz zlokalizowany będzie niedaleko szkoły podstawowej, drugi na placu między blokami Królowej Jadwigi 12 / 14, trzeci między blokami Królowej Jadwigi 23 i 25 i czwarty przy kościele od strony banku.

Parafia św. Jana Bosko po mszy o godz. 12.30 zaprasza wiernych do oddania czci i chwały Jezusowi Chrystusowi w konkretnych miejscach: o godz. 13.30 na środku Osiedla Zamenhofa, o godz. 13.45 na ul. Rogozińskiej (plac przy sklepie ABC), o godz. 14.00 na ul. Motylewskiej (przy Medyku), o godz. 14.20 na placu przy ul. Kościuszki i Kolejowej, o godz. 14.40 przy ul. Pięknej i Dolnej, a o godz. 15.00 przy ul. Wiosny Ludów (przy sklepie "Trójka"). 

Po mszy o godz. 12.00 w parafii św. Józefa na Podlasiu ruszy procesja do czterech ołtarzy ulicami: Wierzbową, Lelewela, Sosnową, Dębową, Świerkową, Lelewela i Korczaka do kościoła. 

opr. Redakcja
News4Media
fot. archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group