Wernisaż wystawy w pilskim BWA

15.04.2021   Autor: Redakcja
1008---609
W piątek, 16 kwietnia o godz. 19.00, online na facebookowym profilu BWAiUP w Pile, odbędzie się wernisaż i oprowadzenie po wystawie ikon „Słowo stało się Ciałem”

Gościem piątkowego wernisażu będzie Mateusz Sora, jeden z kuratorów wystawy, która do Piły przyjechała z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, gdzie była prezentowana w marcu br. Pilskie BWA  ma już na swoim koncie wystawę „SŁOWO CIAŁEM / OBRAZ SŁOWEM” - pierwszy w Pile przegląd współczesnego malarstwa o motywach religijnych. Planowana wystawa ikon to II Przegląd. Będzie to międzynarodowa wystawa, a swoje prace zaprezentuje aż 57 artystów: z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Gruzji, Serbii i Polski.
Kuratorami wystawy są Mateusz Sora oraz Katarzyna Jakubowska – Krawczyk. Większość prezentowanych ikon powstała podczas Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisania w Nowicy w 2020 roku.

-Wybierając temat warsztatów „Słowo stało się Ciałem” chcieliśmy wrócić do klasycznych przedstawień w sztuce sakralnej, po to, by pokazać jak z tymi klasycznymi tematami  przez wieki obecnymi w sztuce radzą sobie twórcy współcześni - tłumaczy Katarzyna Jakubowska – Krawczyk. -Warsztaty organizujemy od 2009 roku, w Nowicy, to wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim. Warsztaty to przedsięwzięcie które rozgrywa się ponad granicami etnicznymi. Do końca nie wiedzieliśmy, czy te warsztaty dojdą do skutku. Także termin wystawy był przesuwany trzykrotnie. Mamy nadzieję że ta wystawa wpuści trochę światła i optymizmu w obecne mroczne czasy - dodaje Mateusz Sora
Na wystawie w BWA oprócz wspomnianych ikon powstałych w ubiegłym roku w temacie „Słowo stało się Ciałem” pokazanych zostanie ponadto 37 ikon z poprzedniej wystawy zatytułowanej „Psalmy” powstałych podczas Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisania w Nowicy w 2019 roku.

Wernisaż wystawy z pilskiej Galerii BWA będzie transmitowany online, na profilu facebookowym placówki. O godz. 19.00 – otwarcie ekspozycji z udziałem Mateusza Sory, następnie oprowadzenie po wystawie.

opr. i fot. BWA Piła

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group