Gdzie w Pile mogą powstać samorządowe punkty szczepień masowych?

06.04.2021   Autor: Redakcja
1216---22
Piła chce uruchomić trzy punkty szczepień masowych na koronawirusa w ramach proponowanych przez rząd "samorządowych" punktów szczepień. Miałyby powstać na terenie kliniki Ars Medical, w Centrum Strzelectwa Sportowego Tarcza oraz przy współpracy z przychodnią na terenie zakładów Sygnify. 

Pod koniec marca rząd zapowiedział zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Jednym z nich miałoby być utworzenie samorządowych punktów szczepień masowych dla chętnych gmin i powiatów. Prezydent Piły Piotr Głowski zapowiedział uruchomienie takiego punktu w Pile. We wtorek sprecyzował ile ich będzie i gdzie miałyby powstać. -Obecnie w Pile działa osiem punktów, miasto chce uruchomić lub pomóc w uruchomieniu 3 punktów do masowych szczepień: na terenie kliniki Ars Medical, przy CSS Tarcza i przy współracy z przychodnią przy zakładach Signify - zapowiedział prezydent Piły. Aby spełnić wymagania dotyczące funkcjonowania punktów szczepień potrzebny jest m.in. Internet. W związku z tym firma ASTA-NET zobowiązała się bezpłatnie przyłączyć do sieci internetowej Centrum Strzelectwa Sportowego Tarcza. 

Zadaniem gminy byłoby znalezienie lekarza, ośrodka podstawowej opieki zdrowotnej lub szpitala, który od strony medycznej będzie nadzorował proces szczepienia mieszkańców. Dodatkowo wójt, burmistrz czy prezydent powinien wyznaczyć koordynatora nowo utworzonego punktu szczepień, który będzie od strony organizacyjnej odpowiedzialny za funkcjonowanie tego punktu. Do zadań koordynatora należałoby m.in. wprowadzanie zamówień szczepionek w centralnym kalendarzu; umawianie lekarzy, pielęgniarek i innych osób zaangażowanych w proces szczepienia (np. ratowników medycznych, fizjoterapeutów czy farmaceutów), a także rozliczanie czy kontakt z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, która dostarcza szczepionki.
Obecnie prezydent Piły uzyskał zapewnienie rektora PUSS w Pile dr hab. Donata Mierzejewskiego o włączeniu w proces masowych szczepień w Pile studentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. Zapewnienie dostępności personelu wyraziła równiez klinika Ars Medical. Wciąż jednak brakuje przede wszystkim lekarzy, stąd prośba władz miasta aby chętni lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zgłaszali się do biura prezydenta Piły. Zgłaszać się mogą również pielęgniarki i ratownicy medyczni do Magdaleny Madej-Szpener
(tel. 532 190 991, e-mail: magdalena.madej.szpener@gmail.com). 

Ostatecznie decyzje co do utworzenia w Pile masowych punktów szczepień powinny zapaść do 11 kwietnia. Obecnie trwają konsulatcje z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim. Jak podają służby wojewody jednostki samorządu terytorialnego z całego województwa zgłosiły 105 propozycji punktów szczepień. Większość z nich przeszła już pozytywnie weryfikację przez służby wojewody wielkopolskiego. 

-Współpraca rządu z samorządami w kwestii organizacji punktów szczepień masowych ma na celu przyspieszyć realizację Narodowego Programu Szczepień, który jest teraz jedyną szansą na powrót do normalności - mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński

Wykaz propozycji punktów szczepień masowych zgłoszonych przez jednostki samorządu terytorialnego został przekazany do Narodowego Funduszu Zdrowia Oddział w Poznaniu, Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu z prośbą o zaopiniowanie zgłoszonych propozycji pod względem sanitarno-epidemiologicznym oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego.


fot. News4Media

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group