Jaka pogoda na początku marca?

27.02.2021   Autor: Marek Brzeziński
1003---211
Lutowe ocieplenie bijące rekordy ostatnich 30 lat jak szybko się pojawiło, tak szybko od nas odchodzi. Oczywiście następujące "ochłodzenie" nie wyklucza temperatur dodatnich w dzień jak i w nocy, lecz póki co na 15-stki, czy prawie 20-stki jeszcze trochę będziemy musieli poczekać.

Nowy tydzień jak i miesiąc zaczniemy na ogół przyjemnie, bo umiarkowanie ciepło i z dużą ilością słońca w ciągu dnia. Temperatury przez pierwsze dwa/trzy dni wahać się będą na poziomie 8-10 stopni Celsjusza.

W czwartek/piątek możliwa wędrówka frontu atmosferycznego z północnego zachodu, który przyniesie umiarkowane i przelotne opady deszczu, za którymi spłynie do Polski chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Po 5 marca niestety na kilka dni pozostaniemy w chłodniejszej masie powietrza z temperaturami osiągającymi maksymalnie 4-6 stopni Celsjusza w ciągu dnia. UWAGA! Nocami możliwy powrót delikatnych minusów.

Marzec pod względem prognoz powinien być suchy, porównując go z normami wieloletnimi z przedziału 1984-2009 (to znaczy, że prognozowane opady na marzec 2021 w skali kraju są mniejsze od średniej z tego zakresu czasowego). Tak więc pierwsza połowa miesiąca mimo symbolicznych opadów ogółem powinna minąć w kratkę pod względem temperatury jak i zachmurzenia.
Pomijając prognozy kwartalne oparte ogólnikowymi danymi, ze względu na stabilną cyrkulację powietrza nad naszą częścią Europy sytuacja prognostyczna w pierwszej dekadzie marca nie powinna ulec większym zmianom.

Pomimo powrotu do dodatnich temperatur, oraz obecności aury przedwiosennej nie możemy zapominać, że incydenty "zimowe" mogą wydarzyć się w marcu jak i kwietniu, co jest normalne dla naszej strefy klimatycznej. Tak więc przygotowując się do wiosennych porządków warto mimo wszystko być gotowym na te chłodniejsze dni. W końcu przed nami dopiero początek marca.

Źródła danych - www.wxcharts.com oraz www.karstenhaustein.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group