Druga lodówka społeczna stanęła w Pile

23.12.2020   Autor: Artur Maras
1016---333
Druga lodówka społeczna stanęła w Pile. Od dzisiaj także na małym targowisku przy ul. Ludowej, zamiast wyrzucać jedzenie – można oddać je potrzebującym.

Statystyczny Polak wyrzuca do kosza niemal 250 kg jedzenia rocznie. Jesteśmy na piątym miejscu w Unii Europejskiej pod względem marnowania żywności.

- A najwięcej w okresie przedświątecznym. Te same badania wykazały, że to marnotrawstwo jest najtrudniejsze do opanowania. My jako Bank Żywności zbieramy to, co mogłoby się zmarnować w sklepach, w firmach, organizujemy zbiórki żywności, nie przyjmujemy jednak żywności od osób z gospodarstw domowych - wyjaśnia Mieczysław Augustyn, prezes Banku Żywności w Pile. A w nich marnuje się najwięcej jedzenia. Zapobiec temu w pewnym stopniu ma lodówka społeczna. Pierwsza w Pile stanęła na miejskim targowisku. Po dwóch latach Współdzielnia postawiła drugą, na małym targowisku przy ul. Ludowej. Idea jest prosta.
- Jest to miejsce, które jest dostępne 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu, do którego możemy przynosić, to czego wiemy, że już nie zjemy, czego mamy za dużo. Ci, którzy nie mają tego jedzenia, których nie stać na ciepły posiłek, którzy chodzą z tym pustym brzuchem, żeby mogli z tego jedzenia za darmo w każdym momencie skorzystać - tłumaczy Dorota Bonzel, prezeska Współdzielni. 

O ile lodówka będzie regularnie zapełniana. Trafić do niej może żywność, której mamy w nadmiarze, ale nadal nadaje się do spożycia, w tym gotowe posiłki. Nie wolno umieszczać w niej surowego mięsa, produktów zepsutych czy zawierających surowe jaja.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group