546 wniosków o dodatek solidarnościowy złożono w Pile

06.07.2020   Autor: Redakcja
614---311
Dodatek solidarnościowy to świadczenie dla osób, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub wygasła im umowa z powodu COVID-19. W całej Wielkopolsce o dodatek zawnioskowało blisko 6.000 osób.

Wniosek o dodatek solidarnościowy w wysokości 1.400 zł miesięcznie może złożyć osoba, która podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę co najmniej 60 dni w 2020 roku i utraciła pracę lub jej umowa wygasła z powodu COVID-19. Do tej pory w samej Pile 546 osób złożyło wniosek o dodatek solidarnościowy. W Wielkopolsce jest ich blisko 6 tys. 

Dodatek przysługuje za okres trzech miesięcy od 1 czerwca do 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym dana osoba złożyła wniosek. Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy, ZUS opłaca od kwoty tego dodatku, składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, a także zdrowotne. Jednak składki te nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa - informuje ZUS.
Świadczenie trafia również do bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy (zamiast zasiłku i stypendiów na szkolenia czy podnoszenie kwalifikacji). W okresie pobierania dodatku solidarnościowego nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego ani rehabilitacyjnego.

Wniosek o dodatek solidarnościowy składa się do ZUS wyłącznie w formie elektronicznej. Wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 31 sierpnia. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group