Matury w czasie epidemii koronawirusa - VIDEO

08.06.2020   Autor: Michał Kępiński
1436---21
Ruszył maturalny maraton. W tym roku wyjątkowy, bo przebiegający w dobie pandemii koronawirusa. Podczas egzaminów trzeba przestrzegać wytycznych sanitarnych. W tym roku nie ma egzaminów ustnych.

Po raz pierwszy w historii egzaminy maturalne nie są w maju, a w czerwcu i w dodatku w reżimie sanitarnym. Do egzaminu mogą przystąpić tylko osoby zdrowe, przed wejściem do szkół i w salach dostępne są środki do dezynfekcji rąk. To jednak tylko niektóre z wytycznych.

– Musieliśmy wyznaczyć więcej sal egzaminacyjnych, ponieważ każda zdająca osoba musi od kolejnej osoby siedzieć minimum 1,5 metra. Musieliśmy zabezpieczyć płyny do dezynfekcji, muszą być sale zdezynfekowane z rana i po egzaminie, sale muszą być przewietrzone i zaplombowane - mówi Angelika Zygmunt, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile. 

Dziś do obowiązkowego egzaminu z języka polskiego w powiecie pilskim przystąpiło 771 absolwentów. Dłuższe o miesiąc oczekiwanie na maturę, to zdaniem zdających także większy stres.

- Wolałabym, żeby matura była w maju, bo byłoby już po wszystkim i nie byłoby tego dodatkowego stres. Myślę, że stres jest na pewno większy, bo te warunki nie są takie jak być powinny - mówią maturzystki. 

Egzamin z języka polskiego trwał 170 minut. Większość z pilskich maturzystów uporała się z zadaniami wcześniej, choć – jak twierdzą – łatwą nie było. 

- Niektóre pytania były skomplikowane, musiałam się wczytać. Na rozprawce „Wesele” było, miałam nadzieję, że będzie więc się cieszę. Było kilka zadań, które sprawiały problem, ale myślę, że rozprawka jak najbardziej na plus - dodają uczennice. 

A to właśnie wypracowanie bardzo często decyduje o sukcesie lub porażce. Można za nie otrzymać, aż 50 z 70 możliwych do zdobycia punktów.

– Wesele jest w podstawie programowej, należy do lektur obligatoryjnych, więc liczę na to, że wszyscy uczniowie się zdążyli zapoznać, jeżeli nie z tekstem to przynajmniej z jego rzetelnym opracowaniem. Temat konkretnie dotyczył funkcji motywów fantastycznych w Weselu i innych tekstach kultury, więc nie wydaje mi się to szczególnie trudne - zapewnia Katarzyna Włodkowska, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile. 

Drugim tematem do wyboru była interpretacja wiersza Anny Kamińskiej „Daremne”. Część zdań otwartych dotyczyła natomiast „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Jutro abiturienci zmierzą się z matematyką, w środę z językiem obcym. Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 29 czerwca. W tym roku egzaminy ustne zdają tylko ci, którzy ubiegają się o indeks zagranicą.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group