Jaki sprzęt do nauki surfingu wybrać na początek?

02.04.2020   Autor: Reklama
---642
Odpowiedni sprzęt do surfingu jest bardzo ważny, aby w komfortowy sposób móc korzystać z tego typu aktywności. Gdy poznamy podstawy surfingu na profesjonalnym kursie, możemy myśleć o kupieniu pierwszej deski oraz stroju. Kiedy nauka surfingu dobiega końca, a szkoła surfingu wystawi nam odpowiedni certyfikat, chcemy samodzielnie „łapać fale” oraz posiadać swoje własne wyposażenie. Jaki sprzęt wybrać, aby zyskać pełne bezpieczeństwo i dostarczyć sobie najlepszych wrażeń?
 
Surfing — jak zacząć?
 
Korzystając z dobrodziejstwa, jakim są lekcje surfingu, musimy być świadomi, że posiadanie własnego sprzętu nie jest konieczne. Niezależnie od szkoły, jaką wybierzemy, zawsze otrzymamy podczas szkolenia wysokiej jakości sprzęt, który posłuży nam do nauki. Instruktor w pierwszej kolejności jednak przekaże nam podstawowe informacje o bezpieczeństwie na wodzie, rodzaju fal, a także pierwszej pomocy. Pozwoli nam to zyskać pełne bezpieczeństwo i przejść do zajęć praktycznych, które rozpoczynają się na lądzie. Gdy zwiększymy nasze umiejętności i nauczymy się obsługi deski, nauka surfingu będzie odbywała się na wodzie. Po ukończeniu kursu niezbędne będzie jednak zakupienie własnego sprzętu, dzięki któremu niezależnie od wybranego akwenu będziemy mogli poskramiać coraz większe fale. Pamiętaj, że na naukę surfingu możesz zapisać się online, np. na stronie tej szkoły: https://www.surfpeople.pl/.
 

Pływanie na desce surfingowej — jaka najlepsza?
 
Dobra deska surfingowa powinna być przede wszystkim wytrzymała, łatwa do transportowania, dająca możliwość pływania zarówno na małych, jak i na dużych falach, a także mieć ładny wygląd. W końcu dobrą deskę kupujemy co najmniej na kilka sezonów.
 
Rodzaje desek, jakie możemy znaleźć na rynku to m.in.:
 
— Shortboardy,
— Longboardy,
— Funboardy,
— Deski hybrydowe
— Deski piankowe.
 

Shotboard

Shortboardy to deski surfingowe, których długość nie przekracza 7 stóp. Posiadają ostry dziób oraz wąskie boki. Doskonale sprawdzają się u osób na poziomie zaawansowanym. Longboardy są najstarszymi deskami surfingowymi, a ich długość waha się pomiędzy 8 a 12 stopami. Są one polecane osobom początkującym, które potrzebują większej powierzchni do nauki koordynacji. Pozwala  ona na łatwiejsze pływanie, a także na łatwiejsze złapanie fali.
 

Funboard
 
Funboardy z kolei mają dużą szerokość, ale są krótkie — długość wynosi około 8 stóp. Posiadają również mniejszy pokład, ale zachowują się bardzo stabilnie.
Deska hybrydowa
 
Dużą popularnością cieszy się tzw. hybryda, czyli deska hybrydowa o konstrukcji złożonej jest z różnych typów desek, np. shortboard połączona z deską fish odpowiednią na płaskie fale.
 

Deska piankowa
 
Wiele osób preferuje również deski piankowe, które co prawda mają wiele zalet, ale  jednak posiadają również spore wady. Są dosyć tanie i bezpieczne, nie dając nam możliwości skaleczenia się. Łatwo na nich łapać fale oraz są odpowiednie dla tych, którzy rzadko surfują. Do wad desek piankowych należą przede wszystkim ich duża waga oraz wielkość, rozmiar niepozwalający na przewożenie ich na dachu auta oraz fakt, że deski piankowe nie nadają się do surfowania na dużych falach.


Sprzęt do surfingu — co jeszcze?
 
Niezbędnym elementem oprócz deski są stateczniki, czyli finy, które poprawiają stabilność. Są niezbędne również podczas wiosłowania rękami. Pływanie na desce surfingowej bez finów nie jest możliwe. Naszym łącznikiem między deską a nami jest leash, czyli smycz, której koniec zapinamy sobie wokół kostki. Powinna być wykonana z bardzo wytrzymałego na wytarcie materiału.
 
Istotnym elementem jest także woskowanie naszej deski. Woski do desek dają nam większą przyczepność – stopy nie ślizgają się po powierzchni. Dobieramy je do temperatury wody, w jakiej będziemy pływać.
 
Nie tylko wosk chroni nas przed poślizgnięciem się na desce. Ważne są również pasy surfingowe, które przyczepia się na pokładzie deski (na jej tylnej części). Zapewniają one lepszą przyczepność tylnej stopy surfera, co daje nam pewność przy wykonywaniu skrętów i innych manewrów.

Na deskę oraz cały osprzęt powinniśmy mieć również torby, oraz pokrowce, najlepiej takie, które są wodoodporne i łatwe do czyszczenia. Zabezpieczenia przed uszkodzeniem deski zastosowane w takich torbach to m.in. specjalne pianki, które nawet podczas upadku chronią przed uszczerbkiem, czy też złamaniem. Dzięki nim znacznie łatwiejsze jest również przenoszenie naszego sprzętu z miejsca na miejsce.
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group