Najlepsi kryminalni z całej Polski zjechali do Piły

27.06.2019   Autor: Michał Kępiński
Najlepsi kryminalni z całej Polski zjechali do Piły. 18 drużyn rywalizuje o tytuł „Policjanta Służby Kryminalnej Roku 2019”. Sprawdzana jest między innymi umiejętność zabezpieczenia śladów przestępstwa czy strzelania.

W skład każdej drużyny wchodzą policjant dochodzeniowo-śledczy, operacyjno-rozpoznawczy, technik kryminalistyki i funkcjonariusz sprawujący nadzór nad całym zespołem. Z czym w tym roku musieli się zmierzyć?

- Pięć konkurencji na dwu dniowym turnieju. Test wiedzy zawodowej, test umiejętności strzeleckich, test praktyczny, który aktualnie odbywa się na strzelnicy garnizonowej, test wiedzy ogólnej - wymienia nadkom. Sebastian Wegner, rzecznik prasowy Szkoły Policji w Pile.

Pierwszego dnia zmagań policjanci musieli wykazać się umiejętnościami kryminalnymi na miejscu zdarzenia. Funkcjonariusze mieli do czynienia z kradzieżą auta na leśnym parkingu.Zadaniem policjantów, całego zespołu, ale przede wszystkim oczywiście technika kryminalistyki i policjanta dochodzeniowo-śledczego będzie ujawnienie śladów i przedmiotów związanych ze zdarzeniem, zabezpieczenie ich, procesowe utrwalenie, czyli opisanie w protokole celem późniejszego wykorzystania - tłumaczy podinsp. Leszek Koźmiński, zastępca kierownika Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły policji w Pile.

I to właśnie między innymi jakoś zabezpieczonych śladów ma znaczenie przy późniejszym postępowaniu. Bardzo często decyduje i odnalezieniu sprawcy i postawieniu mu zarzutów.

Ślady kryminalistyczne są bardzo ważne, to przede wszystkim ślady daktyloskopijne, ale i ślady biologiczne, ale również mogą być ślady traseologiczne. Świadczą one o sprawcy, nie ma przestępstwa idealnego, sprawca musi wejść na miejsce zdarzenia i ślady pozostawia i tutaj jest bardzo ważne element – praca policji - mówi mł. insp. Piotr Trojanowski, pełnomocnik dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji ds. Techników Kryminalistyki.

Cel jest zawsze jeden – wykrycie sprawcy, jednak ilu policjantów tyle metod.

- Korzystamy z każdego możliwego sprzętu, który ma wpływ na dane nasze czynności, są to różnego rodzaju proszki do ujawniania śladów daktyloskopijnych, są to sylikony do odlewów śladów mechanoskopijnych, bądź gips do odlewów śladów traseologicznych. Wachlarz możliwości jest szeroki - zapewnia kom. Marian Zdeb, uczestnik Ogólnopolskiego Konkursu Policjant Służby Kryminalnej Roku 2019.

Dziś natomiast policjanci rywalizowali w teście wiedzy, strzelaniu i sprawdzianie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Przewidziana jest także dogrywka na wypadek braku możliwości rozstrzygnięcia w kogo ręce powędruje tytuł „Policjanta Służby Kryminalnej Roku 2019”.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group