Historia Żydów w Pile oraz koncert pieśni żydowskich

11.06.2019   Autor: Redakcja
756---838
Wystawa fotografii pt. Historia Żydów w Pile oraz recital pieśni żydowskich w wykonaniu Aleksandry Idkowskiej - laureatki I miejsca w Ogólnopolskim Konkursy Pieśni Żydowskiej, już w najbliższy czwartek w Galerii na Starym Rynku w Ujściu. Początek o godz. 18.00.
 
Galeria na Starym Rynku mieści się w dawnym kościele ewangelickim. To tam zaśpiewa Aleksandra Idkowska - uczennica Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w klasie fortepianu.
 
Książka i wystawa fotografii przypomina kulturę i tradycję żydowską. Stanowi jedyne zwarte kompendium wiedzy o społeczności żydowskiej w Pile na tle ówczesnej historii Europy.
- Poznanie historii, szczególnie tej trudnej, żydowskiej, stanowi najlepszą formę przeciwdziałania postawom antysemickim, rasistowskim i ksenofobicznym. Mam nadzieję, że realizacja zadania „odczaruje” powszechnie funkcjonujący stereotyp Żydów. Nasz projekt pozwoli intensywne przeżywać kulturę, opartą na tolerancji i szacunku do innych nacji, do odmiennych poglądów obyczajowych i religijnych - napisał w zaproszeniu Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata, współorganizator wystawy.
 
W Pile ludność pochodzenia żydowskiego mieszkała 400 lat, stanowiąc istotną część społeczeństwa wielonarodowościowego, wnosząc różnorodność i oryginalność. Istniała gmina żydowska, szkoła żydowska, stowarzyszenia i organizacje: Chewra Kadisza, Izraelicki Związek Kobiet, Towarzystwo Ochrony Zdrowia, Związek Sióstr Salo-Adler Loge, Salo Adler Loge, Żydowski Związek Młodzieży, Niemiecko-Żydowski Związek Młodzieży, Związek Centralny. Synagoga znajdowała się w dzielnicy żydowskiej, w centrum miasta. Zburzono ją podczas „nocy kryształowej” w 1938 r.

Dziś nic już nie pozostało z zabytków kultury materialnej. Zachował się jedynie fragment ceglanego muru cmentarnego (w podwórzu kamienicy przy ul. Konopnickiej 5.) i aleja wiązów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group