Kardiologia w Pile z nowym sprzętem

12.09.2017   Autor: Artur Maras
---

Szpital Specjalistyczny w Pile zyska pracownię elektrofizjologii. Pozwoli ona m.in. na mniej inwazyjne leczenie zaburzeń rytmu serca. Pieniądze na ten cel w kwocie ponad 2 mln złotych zostały przyznane z rządowego programu.

Od ponad 15 lat w pilskim szpitalu działa pracownia hemodynamiki, która ratuje życie osobom z zawałem serca. W ciągu roku, interwencyjnie leczy się tu ponad 600 takich osób. Nowa pracownia będzie uzupełnieniem oferty szpitala.

- W wyniku złożonego przez nas wniosku do Kancelarii Premiera otrzymaliśmy dotację celową w kwocie ponad 2 mln złotych, co przy naszym wkładzie własnym powiatu sięgającego prawie pół mln złotych - tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Pozwoli to na zakup specjalistycznego sprzętu. Pomieszczenia już są, a nowa pracownia umożliwi m. in. mniej inwazyjne leczenie zaburzeń rytmu serca.

- Cieszę się, że będzie można zamknąć ten cały cykl leczenia zachowawczego w naszej pilskiej kardiologii, która przypomnę pełni taką rolę regionalną - dodaje Rafał Szuca, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Gdzie z chorobami kardiologicznymi leczą się także pacjenci z sąsiednich powiatów.

W powstającej pracowni będą wykonywane m.in. zabiegi leczenia zaburzeń rytmu serca, które według lekarzy są zmorą XXI wieku. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, pacjent zamiast łykać tabletki będzie mógł mieć wykonany mało inwazyjny zabieg.

- Do mięśnia sercowego dostajemy się poprzez tętnicę. Nie musimy nacinać klatki piersiowej, tylko z pomocą specjalnych cewników dostajemy się do mięśnia sercowego, robimy mapę mięśnia sercowego i znajdujemy punkty odpowiedzialne za zaburzenia rytmu
- tłumaczy Krzysztof Karpiński, ordynator kardiologii w pilskim szpitalu.

I za pomocą specjalnej metody zwanej elektrokoagulacją punkt zostaje usunięty.
Dzięki tej nowoczesnej metodzie zaburzenia rytmu serca można zlikwidować nawet u 70 proc. chorych. Nowa pracownia będzie także pomocna przy leczeniu zawałów.

- Jak przyjadą dwaj pacjenci z zawałami w tym samym czasie, to mamy dwa stoły. Nie będzie pacjent czekał z zawałem tylko będzie leczony obok - zapewnia ordynator.

Pracowania powstanie w pilskim szpitalu do końca roku. Obecnie przygotowywane są odpowiednie przetargi na specjalistyczny sprzęt.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group